Otizm spektrum bozukluğu olan ergenlerde premenstruel disforik bozukluk yaygınlığı, allopregnenolon-progesteron-östrojen serum düzeyleri ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Adolescents with autism spectrum disorders premenstruel dysphoric disorder prevalence, allopregnenolone-progesterone-estrogen seruminvestigation of levels and related factors
  1. Tez No: 654753
  2. Yazar: AYDAN GALANDAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Premenstrüel disforik bozukluk (PMDB) menstrual siklusun luteal fazı boyunca süren ve mensturasyonun başlamasıyla son bulan, somatik, bilişsel, duygusal ve davranışsal belirtilerle karakterize yaygın siklik bir bozukluktur. PMDB patofizyolojisi henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak ovulasyon sonrası korpus luteum tarafından üretilen dolaşımdaki gonadal steroid hormonlar, özellikle allopregnenolone ile zamansal ilişki bulunmuştur. Bizim çalışmamızın temel amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu olan ergenlerde Premenstruel Disforik Bozukluğun yaygınlığını ve estradiol, progesteron, pregnenalone,allopregnenolonserum düzeylerinin araştırılmasıdır. Bu araştırma sonucunda elde edilecek veri ve bulgular, OSB ve PMDB etiyopatogenezinin aydınlatılması konusunda yol gösterici olacaktır. Ayrıca ailelerin, hekimlerin OSB'li bireylerde PMDB ile ilgili belirtilerin farkındalığını arttırarak uygun müdahelelerin yapılmasına vesile olacaktır. Gereç ve yöntemler:İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, dışlama ve dahil etme kriterlerini sağlayan, 12-18 yaş arası 35 otizmli kız ergen çalışmaya alındı. DSM V'e dayalı psikiyatrik değerlendirmenin ardından, ebeveynlertarafından Sosyodemografik veri formu, Çocukluk Otizmini Derecelendirme Ölçeği dolduruldu. Ayrıca yine ebeveynler tarafından luteal ve foliküler fazda olmak üzere iki kere Sorun davranışlar kontrol listesi ve Adet Öncesi Değerlendirme Formu dolduruldu.Örneklemden yaklaşık 5-8 ml venöz kan alındı. Serum örnekleri ELISA yöntemi ile değerlendirilerek allopregnanolon, estradiol, progesteron ve pregnenolone düzeyleri belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda OSB tanısı olan olguların %60'ı DSM V'e dayalı psikiyatrik değerlendirmede PMDBtanısı almıştır. PMDBgrubunda OSB şiddeti (p=0.022), özbakım becerilerinde gerilik (p=0.022) ve zihinsel yetersizlikvarlığı (p=0.039) PMDB olmayan gruba kıyasla daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Premenstrual dysphoric disorder (PMDD) is a common cyclic disorder characterized by somatic, cognitive, emotional and behavioral symptoms that lasts throughout the luteal phase of the menstrual cycle and ends with the onset of menstruation. The pathophysiology of PMDD is not yet fully understood, but a relationship has been found with circulating gonadal steroid hormones, especially allopregnenolone, produced by the corpus luteum after ovulation. The main purpose of our study is to investigate the prevalence of Premenstrual Dysphoric Disorder and serum levels of estradiol, progesterone, pregnenalone, allopregnenolone in adolescents with Autism Spectrum Disorder. The data and findings to be obtained as a result of this research will be a guide in elucidating the etiopathogenesis of ASD and PMDD. In addition, it will be instrumental in making appropriate interventions by increasing the awareness of the symptoms related to PMDD in individuals with ASD. Material and methods: 35 female adolescents with autism between the ages of 12-18 who applied to the outpatient clinic of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry and met the exclusion and inclusion criteria were included in the study. After the psychiatric evaluation based on DSM V, the Socio-demographic data form and the Childhood Autism Rating Scale were filled by the parents. In addition, the Aberrant Behavior Checklist (ABC) and Premenstrual Assessment Form were filled by the parents twice, in luteal and follicular phases. Approximately 5-8 ml of venous blood was taken from the sample. Serum samples were evaluated by ELISA method and allopregnanolone, estradiol, progesterone and pregnenolone levels were determined. Results: 60% of the cases diagnosed with ASD in our study were diagnosed with PMDD in psychiatric evaluation based on DSM V. The severity of ASD (p = 0.022), retardation in self-care skills (p = 0.022) and the presence of mental disability (p = 0.039) were found to be higher in the PMDD group compared to the non-PMDD group.