Otizm spektrum bozukluğu olan erkek çocuk ve ergenlerde serum oksitosin düzeylerinin saldırganlık davranışı ve empati becerileri ile ilişkisi
The relation between aggressive behaviors, empathy skills and serum oxytocin levels in male children and adolescents with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 523503
  2. Yazar: HACER GİZEM GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç ve hipotez: Bu çalışmada,Otizm Spektrum Bozukluğu(OSB) tanısı alan erkek çocuk ve ergenlerde serum oksitosin düzeylerinin ölçülmesi, serum oksitosin düzeylerinin empati düzeyi ve saldırgan davranışlar ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda sosyal becerilerde yetersizlik ve saldırgan davranışlara sıkça rastlanmakta olup bu durumun oksitosin düzeylerindeki düşüklük ile ilişkili olabileceğini öngörmekteyiz. Yöntem:Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, DSM-5 tanı ölçütlerine göre OSB tanısı alan, 8-15 yaş aralığında herhangi bir psikiyatrik eş tanısı ve kronik hastalığı bulunmayan, son altı ay içerisinde ilaç tedavisi almayan, 32 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubuna yaş açısından hasta grubuyla eşleştirilmiş, gönüllü olan 30 sağlıklı erkek çocuk ve ergen alınmıştır. Çalışmaya alınan tüm olgulara Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni GörüşmeÇizelgesi-Şimdi ve Yaşam boyu Şekli (ÇDSG-ŞY), Çocukluk Otizm Derecelendirme Ölçeği(ÇODÖ) ve Gözlerden Akıl Okuma Testi(GAOT) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan çocukların ebeveynlerinden sosyodemografik veri formu, Atilla Turgay Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları için DSM IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, Griffith Empati Ölçeği Ana-Baba Değerlendirme Formu, Çocuklar için Saldırganlık Ölçeği ve Sorun Davranış Kontrol Listesi(SDKL) ölçeklerini doldurmaları istenmiştir. Katılımcılardan 10-12 saatlik açlık dönemini takiben serum oksitosin düzeyi ölçümü için 10 cc kan örneği alınmıştır. Oksitosin ölçümü için ayrılan kan örnekleri santrifüjedilerek, serumları ayrıldıktan sonra analiz edilinceye kadar -80°C buzdolabında saklanmıştır. Serum örneklerinde oksitosin düzeyleri ELISA kiti (Elabscience Human Oxytocin ELISA Kit) ile çalışılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemle değerlendirilmiştir. Bulgular:Çalışmamızda, her iki grup serum oksitosin düzeyleri karşılaştırıldığında, OSB grubunda serum oksitosin düzeyleri daha yüksek saptanmıştır, ancak istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır(p=0,155). Her iki grupta da serum oksitosin düzeyleri ile saldırgan davranışlar ve empati becerisi arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim and hypothesis:The purpose of this study was to measure serum oxytocin levels in male children and adolescents diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD), to investigate the correlation between serum oxytocin levels and empathy skills and aggressive behaviors.Poor social skills and aggressive behaviors are common in children diagnosed with ASD, and we predict that this may be related to the low level of oxytocin. Method: This study was conducted in Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Pscyhiatry. 32 patients between 8-15 years old were included who had the diagnosis of ASD according to DSM-5 without any other psychiatric disorder or chronic disease. 30 healthy, age matched, voluntarily male children and adolescents also participated in the study as control group. Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL), Childhood Autism Rating Scale (CARS) and Reading the Mind in the Eyes Test (RMET) were applied to the participants. Parents of children and adolescents were asked to fill sociodemographic data form, Atilla Turgay Scanning and Evaluation Scale based on DSM-IV for Behavioral Disorders in Children and Adolescents, Griffith Empathy Measure-Parent Evaluation Form (GEM-PEF), Children's Aggression Scale-Parent Version (CAS-PV) and Aberrant Behavior Checklist (ABC).A 10 cc blood sample was taken for the measurement of serum oxytocin level after a 10-12 hours fasting period. Blood samples for the measurement of oxytocin were centrifuged and the serum separated and stored in a -80 ° C refrigerator until analysis. Oxytocin levels in serum samples were studied by ELISA kit (Elabscience Human Oxytocin ELISA Kit). The obtained data were evaluated by appropriate statistical method. Results: When we compared serum oxytocin levels in both groups, serum oxytocin levels were higher in ASD group, but there was no statistically significant difference (p = 0,155). No correlation has been found between serum oxytocin levels and aggressive behavior and empathy skills in both groups.