Molecular properties of crayfish potassium channels
Kerevit potasyum kanalları moleküler özellikleri
  1. Tez No: 654763
  2. Yazar: BORA ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUHAN PURALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İyon kanalı süper-ailesi içerisindeki en büyük aileyi Potasyum Kanalı ailesi oluşturmaktadır. Bu ailenin üyelerine bakterilerden en gelişmiş memelilere kadar tüm organizmalarda rastlanmaktadır. Potasyum kanalları, hücre büyümesinde, aksiyon potansiyelinin sonlandırılmasında, hücre şeklinin ve zar istirahat potansiyelinin belirlenmesinde önemli rollere sahiptir. Kerevit potasyum kanallarının varlığı yapılan fonksiyonel çalışmalar ile gösterilmiştir. Ancak, kerevit genomunun henüz tamamlanmamış olması nedeniyle Potasyum Kanallarının moleküler özelliklerine dair bilinenler sınırlıdır. Kerevitte Potasyum Kanallarını kodlayan genlerin tespit edilebilmesi için konvansiyonel klonlama teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda Kerevit İçe Rektifiye (Kir) ve Kalsiyumla Aktive olan (KCa) Potasyum Kanalı genlerine ait sekanslar ortaya çıkarılmıştır. İlgili sekansların yakın türlere ait bilinen kanal genleri ile yüksek oranda benzerlik gösterdikleri ve Potasyum Kanalı ailesine has temel özellikleri taşıdıkları tespit edilmiştir. Tespit edilen genler uygun birer ifade vektörüne aktarılmıştır. Kerevit Kir Kanalı Xenopus yumurtalarında ifade ettirilerek, iki elektrotlu voltaj kıskacı tekniği ile içe yönelik potasyum akım kayıtları elde edilmiştir. Dizi analizi, üç boyutlu yapısal analiz ve heterelog ifade deneyleri sonucunda klonlanan genin içe rektifiye olan tipte bir potasyum kanalına ait olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular sonucunda kerevit genomunda birden fazla potasyum kanalı geninin mevcut olduğu ve bunların fonksiyonel olarak ifade edildiği ve de novo klonlanmış olan genlerin iki farklı tipte potasyum kanalını kodladığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Potassium channel family is the largest group in the ion channel superfamily. Family members are reported in all organisms ranging from bacteria to higher mammals. Potassium channels have important roles in cell growth, termination of action potential and determination of cell shape and resting membrane potential. Presence of crayfish potassium channels has been documented in previous functional studies. However, as the genome of the crayfish is not complete yet, there is limited information about the molecular properties of potassium channels. To reveal potassium channel coding genes in the crayfish, conventional cloning methods have been employed. As a result of the present study, gene sequences have been revealed for an Inward Rectifier Potassium Channel (Kir) and a Calcium-activated (KCa) type of Potassium Channel. Gene sequences show strong similarity to known potassium channels from closely related species and they share characteristic features of the potassium channel family. Revealed genes have been cloned to appropriate expression vectors. Crayfish Kir channel has been expressed in Xenopus oocytes and inward currents have been recorded via two electrode voltage clamp. Compiled data indicates that in crayfish genome are present multiple Potassium Channel genes which have been functionally expressed. It was identified that the cloned genes are belonging to two different potassium channels.