Farklı kabuklu su ürünleri atıklarından elde edilen kitosan biyopolimerinin karakterizasyonu yenilebilir film üretimi ve fizikokimyasal özellikleri
Extraction and characterization of chitosan biopolymer from different shellfish wastes and edible film production and physicochemical properties
  1. Tez No: 479151
  2. Yazar: ALİ ESLEM KADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KÜÇÜKGÜLMEZ YANDIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, derin su pembe karidesi (Parapenaeus longirostris), mavi yengeç (Callinectes sapidus), pavurya yengeci (Eriphia verrucosa) ve kerevit (Astacus leptodactylus) kabuklarından yüksek ve düşük deasetilasyon derecelerinde kitosanlar hazırlanması ve karakterizasyonu; kitosanlardan yenilebilir film eldesi ve bu filmlerin özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen yüksek (% 92,06-96,17) ve düşük (% 72,19- 76,98) deasetilasyon derecesine sahip kitosanların fizikokimyasal özelliklerini belirlemek için verim, nem, ham kül, molekül ağırlığı, viskozite, su ve yağ tutma kapasiteleri, renk, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi, Taramalı Elektron Mikroskobu ve X-Işını Kırınım Difraktometresi ölçümleri yapılmıştır. İkinci aşamada ise yüksek deasetilasyon derecesine sahip kitosanlardan elde edilen yenilebilir filmlerin kalınlık, yoğunluk, su buharı ve gaz geçirgenliği ile Taramalı Elektron Mikroskobu analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler genel olarak değerlendirildiğinde, ülkemizde değerlendirilmeden atık olarak ayrılan kabuklu su ürünlerinin yenilebilir filme dönüştürülme potansiyelinin yüksek olduğu ve atıkların katma değeri yüksek bir ürün üretimi açısından değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims preparation and characterization of chitosan with high and low deacetylation degrees from deep-water rose shrimp (Parapenaeus longirostris), blue crab (Callinectes sapidus), pavurya crab (Eriphia verrucosa) and crayfish (Astacus leptodactylus) shells and edible film preparation and characterization from these chitosan. In order to determine physicochemical properties of the high deacetylated (%92,06-96,17%) and low deacetylated (72,19- 76,98%) chitosans; yield, moisture and ash contents, degree of deacetylation, molecular weight, apparent viscosity, water and fat binding capacities, colour, Fourier-Transform Infrared Spectroscopy, Scanning Electron Microscopy and X-Ray Diffraction analyses were applied. Then, thickness, density, water vapour and gas permeability and scanning electron microscopy of edible films from high deacetylated chitosan were analysed. The general evaluation, its show that there is a high possibility to conversion of shellfish wastes to edible film in our country and added value of waste can be evaluated in terms of producing a high value product.