Winter sports centers design for second development area in Uludağ Bursa
Bursa Uludağ ikinci gelişme bölgesinde kış sporları merkezi tasarımı
  1. Tez No: 65479
  2. Yazar: ALİ ÇÖMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Halen ülkemizde kış turizmi ve kış sporları merkezimiz, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor bakanlığı ile Tarım Orman ve Köy işleri Bakanlığı arasında kurulan bir komisyon önderliğinde planlanmaktadır. Ancak bu çalışmalar, daha çok yerleşimi planlayan bir imar planı çalışması ile Gençlik ve Spor genel müdürlüğü teknik adamlarının verdikleri bazı bilgilere dayanılarak işaretlenen taşıyıcı mekanik tesis hatlarının belirlenmesinden ileri gitmemektedir. Oysa olay, coğrafîk, topoğrafik, meteolojik ve sosyal yönü ile doğanın çok değerli bir kaynağının, insanın refahını arttıracak ekonomik girdileri sağlayacak tarzda, insanın hizmetine sunulmasıdır. Bu açıdan bakıldığında, çalışmaların dar çerçeveli bir imar planı çizgisinden kurtarılıp, öncelikle geniş kapsamlı bir mastır plan haline döndürülmesi, belli bir yerleşim alanının değil, kış sporları olayının yaşadığı tüm havzayı kapsayan genişlikte olması gerekli olmaktadır. Aksi halde, halihazır düşünce mantığı doğrultusunda yapıla gelmekte olan çalışmaların bu çizgide devamı, Avrupa topluluğunda yer alacak geleceğin 100 milyonluk Türkiyesi için çok değerli olan ve uluslar arası standartta takriben bir milyon kayakçı kapasiteli 'Kış Turizmi Doğal Kaynağımız'ın kısırlaşmasına ve hatta yok olmasına neden olacaktır. Aynı zamanda, ülkemizin en değerli kış turizm merkezi olan Uludağ, hali hazır şartlan ve yapılması düşünülenleri ile bir yanlışlıklar merkezidir. Kayak pistlerininortasındaki oteller, çok düşük kapasitede ve karmakarışık olarak yerleştirilmiş lifleri, hiç bir standarda ve projeye uymayan kayak pistleri, kayakçı kapasitesi ve trafik karmaşası ile hazırlanmış imar planlı II. Gelişim bölgesi. Oysa uluslararası standartlara uygun şartlarda yapılacak bir düzenle, aynı anda 39.000 kişinin kayak yapabileceği hesaplanabilmektedir. Tezimde bu konu, dünyadan örnekler, ülkemizde yapılması gerekenler ve II. Gelişim bölgesi için ön gördüğüm proje ile işlenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A commission consisting of the Ministries of Public works and Housing, Culture and Tourism, National Education and Village Affairs immunosupresif designing the winter tourism and sports in our country. But this efforts are insufficient because of concerning only about settlement in the region. Meanwhile these efforts are based on only the knowledge provided by the technical team of the Ministry of National Education. But it's the mean problem to present the resources for the benefit of people with all the social, meteorological, topographical and geographical aspects. In this point, the studies have to change from just a development plan to a detailed master - planning. These changes have to concern not only a region but also the basin where all of the winter sports are performed. Otherwise, the future of a winter tourism center for about one million person will be lost in our country, Turkey which is preparing itself for being a member of European Economical Committe with its future population of about one hundred million in the year 2000. In addition, Uludağ, the biggest and most valuable winter sports center in our country, is a center of mistakes because of the present wrong applications and designs. With its Hotels in the middle of the ski courses, irreguler fibers and the ski courses which are not suitable for any international standart and the traffic jam, Uludağ is a center living a lot of problems.ifa design suitable for the international standarts is carried out, it is estimated that 39.000 people will be able to ski in Uludağ together. In my thesis I will try to explain the applications which have to be done about the region and present the examples from the world.