Research of the traditional village architecture in the region of Tire and the problems of conservation
Tire bölgesinde geleneksel köy mimarisinin araştırılması ve koruma sorunları
  1. Tez No: 65480
  2. Yazar: ALİ KEREM DURUKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Tire bölgesinde geleneksel köy mimarisinin araştırılması sırasında bölgenin en eski köylerinden olan Kaplanlı ve Hisarlık ele alınmıştır. Yapılan araştırmada, tarihsel belgeselliğini günümüze ulaştırmış yapılar incelenmiştir. Bu sırada yapılatın biçimlenmesinde etkili olmuş tarihsel, ekonomik ve coğrafi etkenler ortaya konmuştur. Araştırmalar sırasında, her İM köydede geleneksel yapılaşmanın büyük ölçüde, bugüne kadar korunmuş olduğu tesbit edilmiştir. Evlerde pek çok yapı elemanının, yapı malzemesinin ve yapı tipoılojisinin benzerlikler gösterdiği saptanmış ve bir ortak tarz tesbit edilmiştir. Ortaya konan Tire'ye özgü köy mimarisinin, korunmasına yönelik, bugüne kadar bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Buna ilaveten Kaplanlı köyünde doğal tahribatın yaraşıra insanoğlunun tahribatı da başlamıştır. Köy halkı evlerine betonarme ilaveler yapmış, yeni ve kişiliksiz yapılar köy civarında inşa edilmeye konulmuştur. Bununla beraber Kaplanlı Köyü'nün kendi başına, yavaş yavaş turizme açılarak, ekonomisini düzeltmesi, bize koruma için gerekli maddi kaynak hakkında ipucu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
4 ABSTRACT During the survey period, historical, economical and geographical factors, which have been dominant in the formation of buildings, have been revealed. Yet, again it has been observed that the traditional local architecture has in a wide scale been preserved and also various building materials and the basic construction materials show similarities in houses in both villages. It is therefore possible to say that a mutual design and construction style has been put to practice. It has been observed that up until now, a project of any nature pertaining to the conservation of the local traditional. Tire architecture has not been designed or implemented. While this being the fact, a conspicuous destriction of the local houses by the indigenous people of the region, in addition to natural forces has been observed. The local residents have started constructing reinforced concrete extensions to their houses as well as building new ecclesiastical reinforced concrete buildings within the vicinity of the villages. The gradual though tourism oriented activities in Kaplardı Village, is expected to raise a capital that might be used for the conservation of the local traditional architecture.