Kış turizmi ve kış sporları tesisleri biçimlendirme süreci için veri tabanı modeli (Erciyes Tekir yaylası örneği)
Data base modeling to form process of winter tourism and winter sports facilities (a sample of Mt. Erciyes Tekir plateau)
  1. Tez No: 95030
  2. Yazar: KEMAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNBİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Dağlık alanlarda kış mevsimi turizm - spor ve rekreaktif değerlere ilginin sürekli artması ve etkin planlama kavramından yoksun olması niteliksiz mekansal gelişmelere yol açmaktadır. Bu çalışmada; kış turizmi ve kış sporları tesislerine yönelik fiziksel biçimlenmeye katkı sağlamak amacıyla çevresel, iklimsel ve işlevsel etkenlere ilişkin veriler ışığında veri tabanı modeli geliştirilmiştir. Ayrıca“Erciyes Kış Turizm Merkezi Tekir Yaylası”örneği veri tabanı modeli ile test edilmiştir. Yedi bölümden oluşan tezin: Birinci bölümde; Kış turizmi ve kış sporları tesisleri açısından, fiziksel biçimlenme sürecine yönelik araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; Dağlık alanların önemi vurgulanarak; kış turizmi, kış sporları, kayak alanları, mekanik tesisler, konaklama ve rekreaktif tesislere yönelik kavramlar ve kullanım ilkeleri ile kış turizm olgusunun mekansal gelişim süreci değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; Planlama - planlama sürecine ilişkin bölgeleme, yer seçimi, yerleşim merkezi, kayak pistleri ile mekanik tesislere yönelik doğal ve işlevsel veriler saptanmıştır. Dördüncü bölümde; Tasarım - tasarım sürecine yönelik doğal, işlevsel ve ayrıntılı düzenleme verileri belirlenmiştir. Beşinci bölümde; Kış turizmi ve kış sporları tesislerine yönelik, planlama ve tasarıma katkı sağlanması amacıyla fiziksel biçimlenme verileri ışığında veri tabam modeli geliştirilmiştir. Altıncı bölümde;“Erciyes Dağı Tekir Yaylası Kış Turizm Merkezi”mekansal gelişimi irdelenmiştir. Elde edilen veri tabam modeli ile test edilerek, geleceğe yönelik önerilere yer verilmiştir. Yedinci ve son bölümde; Kış turizmi ve kış sporları tesisleri biçimlenme sürecine yönelik veriler; planlama, tasarım ve veri tabanı modeli açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Winter tourism in mountainous areas, continous increase in sports and recreative values, its lack of effective planning concept have resulted in unqualified space developments. With this study, data base model has been developed in the light of data regarding environmental, climatic and functional factors for the purpose of providing a contribution to physical formation directed to winter tourism and winter sports facilities. Also, the sample of“Erciyes Winter Tourism Center Tekir Plateau”has been tested by a data base modeling. The thesis consisting of 7 parts, includes; In the first part; Explanations of aim, content and methods of the research directed to the physical formation process in terms of winter tourism and winter sports facilities. In the second part; Stressing the importance of mountainous areas, concepts and usage principles directed at winter tourism, winter sports, skiing slopes, mechanical facilities, accommodation and recreative facilities and process of winter tourism space development have been assessed. In the third part; Natural and functional data directed to regionalization, space selection, accommodation center, ski slopes and mechanical plants regarding planning and planning process have been determined. In the fourth part; Natural, functional and detailed arrangement data directed at design and design process have been determined. In the fifty part; Data base modeling in the light of physical formation data for the purpose of providing support to planning and designing directed at winter tourism and winter sports facilities. In the sixth part; Space development of“Erciyes Mountain Tekir Plateau Winter Tourism Center”has been evaluated. Tested by the data base modeling obtained, suggestions for the future are provided. In the last part; The data directed at winter tourism and winter sports facilities formation have evaluated in terms of planning, design and data base modeling. XI