Vergi yargılamasında istinaf kanun yolu
The appeal legal remedy in the tax jurisdiction
- Tez No: 654806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
2014 yılında idari yargı düzeninde kabul edilen istinaf kanun yolu, ilk olarak Yargıtay'ın artan iş yüküne çözüm olması adına adli yargıda kabul edilmişti. İstinaftan önce ilk derece mahkemelerinin kararlarına karşı bölge idare mahkemelerine itiraz yoluyla başvurulabiliyordu. Ancak bu kanun yolunun Danıştay'ın artan iş yüküne cevap verememesi üzerine 18.06.2014 tarihinde ''6545 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' ile vergi yargısına istinaf kanun yolu getirilmiş, itiraz kanun yolu ise yürürlükten kaldırılmıştır. Ülkemizde vergi yargısının idari yargı düzeninin içerisinde konumlanmasından hareketle istinaf konusu öğreti, mevzu hukuk ve mahkeme kararları çerçevesinde incelenmiştir. Tez çalışmasında vergi yargı sürecine dahil edilen istinaf kanun yolunun davaların daha kısa sürede sonuçlanmasına hizmet ederek yargılamayı hızlandırdığı ve Danıştay'ın artan iş yükünü azaltarak yüksek mahkemenin içtihat oluşturma rolünün ön plana çıkmasını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The appellate review legal remedy which was adopted in the administrative judiciary in 2014, was first adopted in the judicial justice in order to solve the increased workload of the Supreme Court. Before the appellate review, the regional administrative courts could be applied by objection against the decisions of the first instance courts. However, upon this legal remedy failed to respond to the increasing workload of the Council of State, an appellate review legal remedy was brought to the tax judiciary with the by law no 6545 on 18.06.2014 and the objection legal remedy was abolished. Based on the positioning of the tax judiciary in the administrative judiciary in our country, the subject of appellate review was examined within the framework of the doctrin, law and court decisions. In the thesis study, it was concluded that the appellate review legal remedy included in the tax judicial process accelerated the trial by serving the conclusion of the cases in a shorter time and reduces the increasing workload of the Council of State. Thus, the role of the jurisprudence of the supreme court came to the fore.