Vergi yargılaması hukukunda temyiz
Appeal in Turkish tax jurisdiction
- Tez No: 606120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
T.C. Anayasası'nın 2. maddesinde belirtildiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olmasının doğal bir sonucu olarak idarenin yapmış olduğu iş ve işlemler yargı denetimine tabidir. Nitekim Anayasa'nın 125/1 maddesinde idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olduğu ifade edilmiştir. İdarenin eylem ve işlemlerinin yargı denetimine tabi olması, yargı organlarının vermiş olduğu kararların başka bir mekanizma tarafından incelenmesini de beraberinde getirmektedir. İşte tam da burada karşımıza yargısal kararların olağan ve olağanüstü kanun yolları ile denetimi çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında Türk vergi yargılamasında temyiz yolu açıklanmaya çalışılmıştır. Vergi yargısı kavramı ve Türk vergi yargısı tarihi anlatılmış, kanun yolu kavramının anlamı üzerinde durulmuş, Türk Vergi Hukuku'nda temyizin tüm özellikleri 6545 sayılı kanunla 20.07.2016 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeler sonrası güncel haliyle açıklanmaya çalışılmış ve özellikle uygulamaya yönelik yüksek mahkememe kararları ışığında değerlendirmeler yapılmış, istinaf düzenlemesinin temyize etkileri, uygulamadaki sorunlar ve temyiz kanun yolu ile Danıştay'ın işlevi için muhtemel model önerileri üzerinde durularak açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As stated in Article 2 of the Constitution of the Republic of Turkey, Republic of Turkey is a state of law. As a natural result of being a state of law, the works and transactions of the administration are subject to judicial control. In fact, Article 125/1 of the Constitution states that the judicial remedy against all actions and procedures of the administration is open. The actions and procedures of the administration that is the subject to judicial supervision; also brings the review of the decisions of judicial bodies by another mechanism. This is where we see the reviewing of the judicial decisions by ordinary and extraordinary legal remedies. In this thesis, means of appeal in Turkish tax jurisdiction has been tried to be explained. The concept of tax jurisdiction and the history of Turkish tax jurisdiction have been explained, the meaning of the concept of the legal way has been discoursed, in the Turkish Tax Law, all the features of the appeal have been tried to be explained in its current form after the regulations which came into force on 20.07.2016 with the Law No. 6545, and especially, evaluations were made in the light of the implementation-oriented high court decisions, by discoursing on the effect of appeal regulation on appeal, problems in implementation and possible model proposals for the functioning of the Council of State through the appeal law, explanations have been made.