Kariyer geleceği algılamalarının işveren çekiciliğine etkisi
Effect of the career future perceptions on employer attractiveness
- Tez No: 654808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İşletmelerin başarılı olabilmeleri için gereken en önemli faktörün insan kaynağı olduğu düşünüldüğünde, kendini geliştirebilen, kariyerinde karşılaşacağı engellerle başa çıkabilen, değişimlere uyum sağlayabilen, belirsizliklerle başa çıkabilen ve geleceği ilişkin olumlu bakış açısında sahip potansiyel çalışanları çekebilmek, işverenler açısından oldukça önemli bir hale gelmiştir. Çalışmada, kariyer geleceği algılamalarının, işveren çekiciliğine etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 361 katılımcıya anket uygulanmıştır. Kariyer geleceği algısının ölçümünde Rottinghaus, Day ve Borgen (2005) tarafından oluşturulan“kariyer geleceği ölçeği”nden, işveren çekiciliğinin ölçümünde ise Berthon, Ewing ve Hah (2005) tarafından oluşturulan“işveren çekiciliği ölçeği”nden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kariyer geleceği algısının, işveren çekiciliğinin özellikle gelişim değeri, sosyal değer ve fayda değerini pozitif yönde etkilediği, ekonomik değeri ise negatif yönde etkilediği ortaya konmuştur. Aynı zamanda cinsiyet, kuşak, bölüm ve eğitim durumuna göre kariyer geleceği algılamaları ve işveren çekiciliği açısından farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
When considering the human resource is the most important factor to be successful for the companies today, attracting the potential employees who are able to improve themselves, cope with the obstacles that will meet along his or her careers, adapt to changes, struggle with uncertainties, have positive perspective for future has become rather important. In the study, it was aimed to measure the effect of the levels of perceptions of career future on employer attractiveness. For this purpose, a survey was conducted with 361 participants. In the measurement of career future perceptions“career future scale”developed by Rottinghaus, Day and Borgen (2005) was used and in the measurement of employer attractiveness,“employer attractiveness scale”developed by Berthon, Ewing and Hah (2005) was used. According to the results obtained by the conducted research, it is realized that the perception of career future effect especially improvement value, social value and benefit value positively and effect economic value negatively. It was also found that there are differences in career future perceptions and employer attractiveness according to gender, generation, department and education level.