Kariyer geleceği planlaması ve girişimcilik yönelimi arasındaki ilişki
The relationship between career future planning and entrepreneurial orientation
  1. Tez No: 746522
  2. Yazar: ABDEL-BASSAİT MAHAMAT TAHİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada kariyer geleceği planlaması ile girişimcilik yönelimi arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu araştırmanın amacını, Karabük Üniversitesi bünyesinde lisans programlarında eğitim görmekte olan üçüncü ve dördüncü sınıf uluslararası öğrencilerin kariyer geleceği planlaması ile girişimcilik yönelimi arasındaki ilişkinin tespit edilmesi oluşturmaktadır. Çalışmada lisans programlarında üçüncü ve dördüncü sınıfta eğitim gören 392 uluslararası öğrenciden veri toplanmıştır. Katılımcıların kariyer geleceği düzeylerini belirlemek için Rottinghaus, Day ve Borgen (2005) tarafından oluşturulan, Türkçe'ye uyarlaması Kalafat (2012) tarafından gerçekleştirilmiş olan ölçekten; katılımcıların girişimcilik yönelimi düzeylerini belirlemek için Bolton ve Lane (2012) tarafından oluşturulan, Türkçe'ye uyarlaması Ercan ve Yıldıran (2021) tarafından gerçekleştirilmiş olan ölçekten faydalanılmıştır. Anket aracılığı ile elde edilen verilerin analizinde frekans analizi, Pearson Korelasyon analizi, farklılık ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda kariyer geleceği planlamasının demografik değişkenlerden olan iş fikrine sahip olma ve ailede girişimcinin olması durumu ile anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmektedir. Girişimcilik yönelimi değişkeninin ise demografik değişkenlerden olan iş fikrine sahip olma, kendi iş yerini açma ve ailede girişimcinin olması durumu ile anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmanın temel hipotezi olan kariyer geleceği planlaması ile girişimcilik yönelimi arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu savı istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca her iki kavramın alt boyutlarının birbirleri ile olan ilişkilerde de anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research examines the relationship between career future planning and entrepreneurial orientation. The purpose of this research is to determine the relationship between career future planning and entrepreneurial orientation of third and fourth year international students studying in undergraduate programs at Karabuk University. In the study, data were collected from third and fourth year international students studying in 392 undergraduate programs. From the scale created by Rottinghaus, Day and Borgen (2005) and adapted into Turkish by Kalafat (2012) in order to determine the career future levels of the participants; In order to determine the entrepreneurial orientation levels of the participants, the scale created by Bolton and Lane (2012) and adapted into Turkish by Ercan and Yıldıran (2021) was used. Frequency analysis, Pearson Correlation analysis, difference and ANOVA tests were used in the analysis of the data obtained through the questionnaire. As a result of the research, it is seen that there is a significant difference between the demographic variables of career future planning, having a business idea and having an entrepreneur in the family. It has been determined that there is a significant difference between the demographic variables of entrepreneurial orientation, having a business idea, opening their own business and having an entrepreneur in the family. The argument that there is a significant relationship between career future planning and entrepreneurial orientation, which is the main hypothesis of the research, has been proven statistically. In addition, it has been determined that there are significant differences in the relations between the sub-dimensions of both concepts.