Sahnelenmiş olay yeri örnekleriyle olay yerinin yeniden canlandırılması
Reconstructing the crime scene with staged crime scene examples
- Tez No: 932283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Forensic Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Adli bilimler, kısaca bilim dallarının hukuka uygulanmasıdır. Olay yeri adli bilimlerin alt dallarından biridir. Olay yerinin incelenmesi soruşturmanın en temel aşamasıdır. Kriminal laboratuvarlarda en son teknoloji kullanılsa bile, olay yerleri özenle incelenmediği ve özenle belgelendirilmediği sürece olayın çözümüne katkıda bulunulmaz. Olay yerinin belgelendirilmesinde, tüm adli bilimciler tarafından onaylanılmış ve hali hazırda kullanılan gelenekselleşmiş dört teknik bulunmaktadır. Bunlar; krokilendirme, fotoğraflandırma, videografi ve not tutulmasıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelenekselleşmiş belgelendirme yöntemlerinin yetersiz kalabildiği görülmüştür. Soruşturma ve kovuşturma aşamalarında görevli kişiler için olay yerlerinin üç boyutlu görüntülenmesi büyük bir devrimdir. Olay yerlerinin üç boyutlu görüntülenmesi ve yeniden canlandırılmasında yaygın olarak, fotogrametri, total stations ve üç boyutlu lazer tarama cihazları kullanılmaktadır. Adli bilimler, multidisipliner bir bilim dalıdır. Olay yerlerinin üç boyutlu bir şekilde taranması ve işlenmesi, adli bilişimin önemini arttırmaktadır. Olay yerlerinde suç konusunun ne olduğuna bakılmaksızın, adli bilişimin olay yerlerinin fotoğraflandırılmasında ve üç boyutlu taranması ve işlenmesinde önemli bir bilim dalı olacağı açıktır. Bu çalışmada lazer tarama cihazı kullanılarak sahnelenen altı farklı olay yeri üç boyutlu canlandırılmıştır. Farklı bulgularla sahnelenen olay yerlerinde, gerçek olay yeri incelemesinde kullanılabileceği gibi tarama işlemleri yapılmıştır. Tarama görüntüleri iki farklı aşamada işlenmiş ve işlenen görüntülerin gerçek bir soruşturma ve kovuşturma dosyasında kullanılıp kullanılamayacağı yorumlanmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı teknolojilerin, olay yerlerinin belgelendirilmesine ve incelenmesine uyarlanmaya çalışılmaktadır. Bir resim bin sayfa yazıdan daha anlaşılır ve açıklayıcıdır, fakat bu çalışmayla olay yerlerinde lazer tarama cihazının kullanılması için farklı çalışmaların olması gerektiği ve bu alandaki teknolojilerin daha fazla gelişmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forensic sciences, in short, is the application of science branches to law. Crime scene is one of the sub-branches of forensic sciences. The examination of the crime scene is the most basic stage of the investigation. Even if the latest technology is used in criminal laboratories, it does not contribute to the solution of the case unless the crime scene is carefully examined and carefully documented. There are four traditional techniques for crime scene documentation that have been approved and are currently used by all forensic scientists. These are; sketching, photography, videography and note taking. With the development of technology, it has been observed that traditional documentation methods may be insufficient. Three-dimensional imaging of crime scenes is a great revolution for those in charge of the investigation and prosecution stages. Photogrammetry, total stations and three-dimensional laser scanning devices are widely used in three-dimensional imaging and reconstruction of crime scenes. Forensic science is a multidisciplinary science. Three-dimensional scanning and processing of crime scenes increases the importance of forensic informatics. It is clear that forensic informatics will be an important branch of science in photographing and three dimensional scanning and processing of crime scenes, regardless of what the crime subject is. In this study, six different crime scenes staged using a laser scanning device were animated in three dimensions. In the staged crime scenes with different findings, scanning operations were performed as it can be used in real crime scene investigation. The scanning images were processed in two different stages and it was interpreted whether the processed images could be used in a real investigation and prosecution file. With the development of technology, efforts are being made to adapt different technologies to the documentation and examination of crime scenes. A picture is more understandable and explanatory than a thousand pages of text, but with this study, it has been understood that different studies should be carried out for the use of laser scanning device at crime scenes and technologies in this field should be further developed.