Design of collaborative problem-solving activities with educational robots for middle school students
Ortaokul öğrencileri için eğitsel robotların kullanıldığı işbirlikli problem çözme etkinliklerinin tasarımı
- Tez No: 654867
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 507
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitsel robotlar ile fen bilgisi alanındaki yapılandırılmamış problemleri çözmek için ortaokul öğrencilerine yönelik iş birliğine dayalı problem çözme etkinliklerinin tasarımını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, yapılandırılmamış problem çözme etkinliklerinin geliştirilme ve uygulama süreçleri biçimlendirici araştırma tasarımı kullanılarak takip edilmiştir. Özel olarak bu etkinlikler fen eğitimi ve öğretim teknolojileri bölümlerindeki uzmanlar ve ortaokul düzeyinde görev yapan öğretmenlerin yardımlarıyla geliştirilmiştir. Etkinlikler için kazanımlar 5. sınıf düzeyindeki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersi ile Fen Bilimleri dersinden alınmıştır. Bu bağlamda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersi için etkinlik konuları problem çözme ve programlama üniteleridir. Ayrıca, bu konular Fen Bilimleri dersindeki fiziksel olaylar, canlılar ve yaşam konu alanları ile bağlantılıdır. Sonuç olarak, uygulama süreci öncesinde Robot Fabrikası, Cankurtaran Robot, Kurtarıcı Robot ve Çöpçü Robot olmak üzere dört etkinlik geliştirilmiştir. Oluşturulan etkinliklerin uygulama süreci farklı devlet okullarında iki farklı döngü halinde gerçekleştirilmiştir. Bu döngüler sırasında etkinlikler ve uygulama süreci üzerinde çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Ayrıca uygulama sürecinde öğretmen ve ortaokul öğrencilerinin (birinci aşamada 24 5. sınıf, ikinci aşamada 51 6. sınıf ) görüşleri doğrultusunda araştırma sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın verileri katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşmeler, etkinlik yaprakları, yansıtıcı günlükler ve etkinlik konuları ile ilgili sınavlar aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the design of collaborative problem-solving activities in order to solve ill-structured problems in science with educational robots for middle school students. In conjunction with this purpose, a formative research design was followed to investigate the development and implementation process of ill-structured problem-solving activities. Accordingly, problem-solving activities were developed by the help of faculty members in science education and instructional technology departments and practitioners in middle schools. The objectives were chosen at the 5th grade level for Information Technologies and Software (ITS) and Science Courses. Subjects were associated with the problem-solving and programming units for Information Technologies and Software (ITS) Course. They were also related to physical events, creatures, and life units of the Science Course. As a result, four activities namely Robot Factory, Lifeguard Robot, Savior Robot and Scavenger Robot were developed prior to the implementation process. Implementation phase was carried out over two cycles in two different public schools. Several modifications were made to the activities during these cycles. Furthermore, research questions were explored with the opinions of teacher and middle school students (totally 24 5th graders in the first cycle and 51 6th graders in the second cycle) during the implementation process. Data were collected through semi-structured interviews, activity sheets, reflection diaries, and tests on the related subject of the activities.