Tasarım tabanlı öğrenme ortamında bilgisayar oyunu geliştirme etkinliğinin öğretim sürecinde kullanılması
The use of computer game development activity in the instruction process in a design based learning environment
  1. Tez No: 429379
  2. Yazar: KEVSER HAVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜYER, DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgisayar oyunu geliştirme etkinliğinin öğretim sürecinde kullanımının incelenmesidir. Biçimlendirici araştırma çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmada, birinci faz uygulama sürecinde elde edilen veriler doğrultusunda ikinci faz uygulama sürecinde düzenlemeler yapılmıştır. 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde gerçekleştirilen çalışmada, birinci faz uygulama 12 hafta, ikinci faz uygulama 11 hafta sürmüştür. Çalışma, üstün yetenekli öğrencilerin öğrenim gördüğü Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkez'inde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada katılımcı olarak gönüllük esasına göre 1 Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve 20 öğrenci yer almıştır. Uygulama sürecinde oyun geliştirme aracı olarak Kodu oyun motoru kullanılmıştır. Uygulama sürecinde öğrenciler, oyun tasarım modeli doğrultusunda eğitsel konularla ilgili bilgisayar oyunu geliştirmişlerdir. Araştırmada demografik bilgi anketi, teknoloji yeterlik ölçeği, görüşme ve alan notları aracılığıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, gömülü kuramdaki (grounded theory) analiz teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular; oyun geliştirme etkinliğinin öğretim sürecinde kullanılmasını kolaylaştıran faktörler, engelleyen faktörler, iyileştirici faktörler ve oyun tasarım modeli olmak üzere dört tema altında düzenlenmiştir. Çalışmada oyun tasarım modelinin, sistematik oyun geliştirme açısından faydalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak çalışmada, oyun geliştirme etkinliğinin öğretim sürecinde başarılı bir şekilde kullanılmasını etkileyen çok çeşitli faktörlerin olduğu görülmüştür. Etkinlik sürecinde öğretim uygulamaları büyük önem teşkil etmekte, öğretmen kritik rol oynamaktadır. Çalışma sonucunda oyun geliştirme etkinliğinin, öğrencilere problem çözme ve üretim becerisi kazandırma, öğrencilerin tasarım sürecini deneyimlemeleri ve bireysel yeteneklerinin fark edilmesi açısından önemli çıktıları olduğu görülmüştür. Çalışmada ileri düzey oyunların geliştirilmesi ve öğrenciler arasında etkileşim düzeyinin arttırılması için işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin faydalı olacağı düşünülmektedir. Gelecekteki çalışmalarda grup şeklinde gerçekleştirilen oyun geliştirme etkinliğinin, işbirliği içerisinde çalışma becerisi üzerindeki etkileri araştırabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the use of computer game development activity in the instruction process. The research methodology of this study followed the formative research approach that is a qualitative research methodology. The arrangements were made in the second implementation phase based on the data gathered in the first implementation phase. The study was implemented during the 2014-2015 academic year. The first implementation phase lasted for 12 weeks, and the second implementation phase lasted for 11 weeks. The study was conducted at Yasemin Karakaya Science and Art Center, which provides extracurricular activities for gifted elementary students. The participants in this study comprised of one Information and Communication Technologies teacher and 20 gifted students enrolled on the game design course at this center on a voluntary basis. In the implementation period of the study, the students developed computer games about educational topics based on the game design model. Within the study, the Kodu game engine was used as a platform for participants to create computer games. The data sources for this study consisted of the following: a demographic survey, a technology proficiency scale, student and teacher interview forms, and field notes. The interview data and field notes were analyzed with analytical methods of grounded theory. The findings were organized into the following four themes: the game design model, enabling factors, hindering factors and remedial factors that influence the use of the game development activity in instruction. It was concluded that the game design model which was used in this study is beneficial in terms of systematic game development. It was found that there are many factors that affect the use of computer game development activity in the instruction process. In this context, these teaching practices have a great importance and the teacher plays a critical role in the process. The results of this study show that game development activity has many advantages such as allowing the students to gain problem-solving and production skills, experience the design process, and helping teachers to notice the students' individual talents. It is considered that collaborative game development activity would be useful for developing of advanced games and increasing the level of interaction between students if it were to be implemented in the classroom. Future studies could investigate the effects on working skills of collaborative game development activity carried out in groups.