The investigation of kinetics of solvent extraction method for rare earth elements
Nadir toprak elementlerinin solvent ekstraksiyon yöntemi ile değerlendirilme kinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 654876
  2. Yazar: HAYDAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, lantan, seryum, praseodim ve neodim elementlerinin solvent ekstraksiyon yöntemi ile değerlendirilmesindeki denge koşulları ve kinetik özellikleri incelenmiştir. Denge çalışmalarında, ekstraktant, asit ve metal derişiminin hafif nadir toprak elementlerinin solvent ekstraksiyonuna etkisi incelenmiştir. Daha sonra tek damla kolonu ile solvent ekstraksiyon kinetiği incelenmiştir. Kolon yüksekliği, ekstraktant derişimi, asit derişimi, metal derişimi ve sıcaklık parametreleri kullanılan ana parametrelerdir. Sonuç olarak, akı formülleri kullanılarak reaksiyonların hız denklemleri hesaplanmıştır. Ayrıca Arrhenius eşitliği ve aktifleşmiş kompleks teorisi kullanılarak termodinamik özellikler belirlenmiştir. Termodinamik özelliklere göre, metal-ligand kompleksinin organik faza difüzyonu lantan ve seryum için hız belirleyici adım olarak saptanmıştır. Bunun yanında, praseodim ve neodim için hem difüzyon hem kimyasal reaksiyonların hız belirleyici adım olduğu saptanmıştır. Ayrıca arayüzeyde gerçekleşen reaksiyonların nükleofilik bimoleküler yer değiştirme mekanizması ile gerçekleştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the equilibrium conditions and kinetic studies of solvent extraction processes were investigated for lanthanum, cerium, praseodymium, and neodymium. In the equilibrium studies, effects of extractant, acid and metal concentrations on the solvent extraction of light rare earth elements were examined. Then a single drop apparatus was used for the determination of the reaction kinetics of the solvent extraction process. Column height, extractant concentration, acid concentration, metal concentration, and temperature were the main parameters effecting the reaction kinetics of SX and they were investigated. In conclusion, the rate formulas of the SX reactions were obtained by flux calculations. In addition, thermodynamic properties were determined by using the Arrhenius Equation and Activated Complex Theory. According to thermodynamic properties, the diffusion of the metal-ligand complex into the organic phase was the rate-determining step for the lanthanum and cerium. Besides, both diffusion and chemical reactions were determined as rate-determining steps for praseodymium and neodymium. Reactions at the interface were realized with nucleophilic bimolecular substitution.