Rekreasyon farkındalığı ve sosyal medya bağımlılığının yaşam doyumu üzerine etkilerinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Investigation of the effects of recreational awareness and social media addiction on life satisfaction: A research on university students
  1. Tez No: 654893
  2. Yazar: İLKER KILIÇMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı; rekreasyonel farkındalık ve sosyal medya bağımlılığının yaşam doyumu üzerindeki etkilerini, bireylerin sosyodemografik özelliklerine göre ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda rekreasyon farkındalığı, yaşam doyumu ve sosyal medya bağımlılığı kavramları ile ilgili önceki çalışmalar incelenerek teorik bir çerçevede anlatılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı ve danışman tarafından oluşturulan ''Kişisel Bilgi Formu''na ek olarak; 41 maddeden oluşan“Rekreasyon Farkındalık Ölçeği (RFÖ)”, 41 sorudan oluşan“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ)”ve 5 maddeden oluşan“Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini üniversite öğrencileri oluştururken örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen, çeşitli üniveritelerde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri (n=1914) oluşturmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (v.20.0) paket programı kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Kolmogorov Smirnov testi ve Shapiro testi uygulanmıştır. Analizler sonucu, verilerin parametrik olmayan bir yapıda olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde katılımcıların rekreasyonel farkındalık ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile yaşam doyumu ölçekleri alt boyutlarında spor yapma tercihi, yaş, zorunlu işler dışında kendilerine ayırdıkları zaman, kullanılan sosyal medya uygulamaları, ne kadar süredir sosyal medya kullanıldığı, günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenlerinde anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To reveal the effects of recreational awareness and social media addiction on life satisfaction according to sociodemographic characteristics of individuals. For this purpose, previous studies on the concepts of recreation awareness, life satisfaction and social media addiction have been examined and explained in a theoretical framework. In addition to the“Personal Information Form”created by the researcher and consultant as a data collection tool in the research;“Recreation Awareness Scale (RFÖ)”consisting of 41 items,“Social Media Addiction Scale (SMDS)”consisting of 41 questions and“Life Satisfaction Scale (LSS)”consisting of 5 items were used. While the universe of the study is composed of university students, the sample is made up of university students (n = 1914) studying at various universities, determined by the appropriate sampling method. Descriptive statistics were used in analyzing the data. SPSS (v.20.0) package program was used to evaluate the data. Kolmogorov Smirnov test and Shapiro test were used for statistical analysis of the data. As a result of the analysis, it was revealed that the data had a nonparametric structure. When the results obtained from the study are examined, the participants' recreational awareness and social media addiction levels and their life satisfaction scales are determined by their preference to do sports, age, time allocated for themselves other than compulsory work, social media applications used, how long social media has been used and the duration of daily social media usage, It was found that there was a significant difference.