Farklı kür koşullarının alkali aktive edilmiş betonların mühendislik özelliklerine etkisi
The investigation of usage opportunities of waste marble powder in alkali activated mortar production
- Tez No: 654933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde alkali aktivatörler ve atık malzemeler (cüruf, uçucu kül ve silis dumanı vb) birlikte kullanılarak kompozit malzeme üretimi mümkün olabilmektedir. Bu alternatif çevre dostu yapı malzemeleri çimento üretim miktarının azaltılmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada mineral katkı olarak metakaolin, fındıkkabuğu külü ve YFC içeren farklı karışımlar hazırlanarak alkali aktivasyonlu beton numuneler üretilmiştir. Üretilen alkali aktivasyonlu beton numuneler 20 saat süren sıcaklık aktivasyonu (60 ºC) sonrasına farklı kür koşullarında (Su-25 ºC, Su-60 ºC ve Hava-25 ºC) dayanım kazanmıştır. Dayanım kazanan sertleşmiş numuneler üzerinde 3, 7, 28 günlük basınç dayanımı, aşınma deneyi ve yoğunluk deneyleri gerçekleştirilmiştir. Alkali aktivasyonlu beton numunelerin dayanım ve aşınma özellikleri istatiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Genel olarak kür süresinin artışı ile dayanım özelliklerinin gelişimi doğru orantılı olarak gerçekleşmiştir. Su kürü (60 ºC) uygulamasının dayanım gelişimine katkı sağladığı ve diğer kür yöntemlerine kıyasla daha yüksek dayanım değerlerine ulaşıldığı görülmüştür. Ayrıca su kürü (60 °C) uygulanan numunelerde daha düşük aşınma değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is possible to produce composite materials by using alkali activators together with waste materials (slag, fly ash and silica fume etc.). Environmentally friendly alternative materials produced can contribute to reducing the amount of cement production. In this study, alkali activated concrete samples were produced by preparing different mixtures containing metakaolin, hazelnut shell ash and YFC as mineral additives. The produced alkali activated concrete samples were resistant to different curing conditions (Su-25 ºC, Su-60ºC and Air-25 ºC) after 20 hours of temperature activation (60 ºC). After the curing, compressive strength, density and abrasion tests were carried out on the hardened alkali activated concrete samples for 3, 7, 28 days. As a result, time - dependent changes of strength and abrasion properties of alkali activated concretes with different mixing and curing properties were evaluated comparatively. In addition, changes in abrasion values depending on curing conditions and abrasion cycles were investigated using statistical methods. In general, strength values increased with increasing curing time. Samples with hot water curing (60 °C) reached the highest strength. The lowest abrasion values were obtained in hot water cured samples.