C-ERB B2 (HER2) pozitif trastuzumab tabanlı tedavi alan meme kanseri hastalarında wbp2 ekspresyonunun prognostik önemi
Prognostic importance of WBP2 expression in breast cancer patients receiving C-ERB B2 (HER2) positive trastuzumab based treatment at süleyman demirel university faculty of medicine medical oncology unit
  1. Tez No: 654946
  2. Yazar: NURULLAH VOLKAN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri dünyada kadınlarda en yaygın görülen kanserdir. Gelişen tedavilere rağmen hala yüksek morbitide ve mortalite oranlarına sahiptir. HER2 pozitif alt tipte bu kötü prognoz daha belirgindir. Yeni prognostik ve prediktif belirteçlere ihtiyaç vardır. Son yıllarda WBP2 expresyonunun meme kanserinin gelişiminde ve kötü prognozunda etkili olduğuna dair veriler artmaktadır. Bu çalışmada C-Erb B2 (Her2) Pozitif Trastuzumab Tabanli Tedavi Alan Meme Kanseri Hastalarinda WBP2 ekspresyonunun prognoza etkisi araştırıldı. Materyal ve Metod: Nisan 2008 ile Nisan 2019 tarihleri arasında HER2 pozitif invaziv meme kanseri tanısıyla takip edilen, postoperatif patoloji preparatlarına ulaşılabilen toplam 136 hastada WBP2 expresyon düzeyi immünhistokimyasal boyama yöntemi ile çalışıldı. Kaplan-Meier testi ve log-rank analizi progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım analizi için ve sağkalımı bağımsız bir şekilde etkileyen faktörleri tespit etmek için Cox regresyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer is the most common cancer in women in the world. Despite the advancing treatments, it still has high morbidity and mortality rates. This poor prognosis is more pronounced in the HER2 positive subtype. New prognostic and predictive markers are needed. In recent years, there has been an increase in data showing that WBP2 expression is effective in the development and poor prognosis of breast cancer. In this study, the effect of WBP2 expression on prognosis in Breast Cancer Patients Receiving C-Erb B2 (Her2) Positive Trastuzumab Based Treatment was investigated. Materials and Methods: WBP2 expression level was studied by immunohistochemical staining method in 136 patients who were followed up with a diagnosis of HER2-positive invasive breast cancer between April 2008 and April 2019 and whose postoperative pathology preparations could be accessed. Kaplan-Meier and log-rank analyses were employed on PFS and OS and multivariate Cox proportional hazard model analyzed clinical parameters for their prognostic relevance.