6061-T6 alüminyum alaşımından üretilmiş Gyrocopter pervanelerinin yorulma davraşının incelenmesi
Investigation of the fatigue behavior of Gyrocopter propellers produced from 6061-T6 aluminum alloy
- Tez No: 654977
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Metallurgical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Havacılık sektöründe, yolcu sayısındaki artış, daha kısa mesafeler için ulaşım imkânı ve hava aracı tasarımlarındaki maliyeti düşürmesi sebebiyle pervaneli hava taşıtlarının üretimini hızlandırmaktadır. Havacılıkta kullanımı yeni başlayan Gyrocopter taşıtlarının yakın gelecekte potansiyeli çok yüksektir. Kısa mesafelere ulaşımı, ucuz maliyeti ve sektördeki giderleri minimize etmesi nedeniyle havacılık sektöründeki talebi her geçen gün artmaktadır. Genel itibariyle bu hava taşıtlarındaki maliyeti en çok indirgeyen sistemler pervaneler geçmektedir. Pervanelerin çeşitli malzemelerden ve farklı tarzda üretimi, malzeme biliminin havacılık sektöründeki gelişmeleri sayesinde olmuştur ve bununla beraber birçok yenilik ve ilerleme kaydedilmiştir. Nanoteknoloji ve malzeme biliminde süregelen yeniliklerle beraber bu iki gelişen teknolojinin birleşimi sağlanmıştır. Bu çalışmada özel ekstrüzyon modeli ile üretilmiş 6061 T6 pervanelerden numuneler alınarak yorulma, çekme ve sertlik testine tabi tutulmuştur. Bu test sonuçları ve numuneler tez amacı doğrultusunda incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the aviation industry, the increase in the number of passengers speeds up the production of propeller aircraft, as it reduces transportation costs for shorter distances and reduces the cost of aircraft designs. The potential of Gyrocopter vehicles, which have just started to be used in aviation, is very high in the near future. Demand in the aviation industry is increasing day by day due to its short distances, cheap cost and minimizing expenses in the sector. Demand in the aviation industry is increasing day by day due to its short distances, cheap costs and minimizing expenses in the sector. In general, propellers pass systems that reduce the cost of these aircraft the most. The production of propellers in a variety of materials and in different styles has been thanks to the advances in material science in the aviation industry, and many innovations and advances have been made. A combination of these two evolving technologies has been achieved with ongoing innovations in nanotechnology and materials science. In this study, samples were taken from 6061 T6 propellers produced with a special extrusion model and subjected to fatigue, tensile and hardness testing. These test results and samples were analyzed and analyzed for the purpose of the thesis.