Bazı uçucu yağların Salmonella spp. üzerine antibakteriyel etkilerinin araştırılması ve GCMS ile karakterizasyonu
Characterization of some essential oils with GCMS and investigation antibacterial effects on Salmonella spp.
  1. Tez No: 655003
  2. Yazar: EVREN ARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TABUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan bu tez çalışması ile insan ve hayvanda önemli hastalık etkenlerinden biri olan insan ve kanatlılardan izole edilen Salmonella spp. izolatları üzerine farklı uçucu yağların antibakteriyel etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla farklı iki firmaya (A ve B firmaları) ait niaouli (Melaleuca viridiflora), mür (Commiphora myrrha), elemi (Canarium luzonicum) uçucu yağları temin edilmiş, izolatlar üzerindeki antibakteriyel etkileri araştırılarak minimum inhibisyon konsantrasyonları (MIK) belirlenmiştir. Ayrıca iki firmaya ait 3 farklı uçucu yağın gaz kromotografi-kütle spektrofotometre (GC/MS) yöntemi ile sahip olduğu bileşenler tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, her iki firmaya ait niaouli uçucu yağının diğer yağlara oranla daha güçlü antibakteriyel etki gösterdiği ve tüm izolatlar üzerinde tespit edilen MIK değerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. GC-MS sonuçlarına göre ise firmaların tespit edilen bileşenleri benzerlik göstermiştir. Niaouli uçucu yağında her iki firmada 1-8 cineol majör bileşen olarak tespit edilmiş ve A firmasında bu bileşen %61.56, B firmasında %58.53 oranında tespit edilmiştir. Mür uçucu yağında curzerene %31.01-%24.99, elemi uçucu yağında ise Limonene %56,95-%55,88 oranları ile tespit edilmiştir. İzolatların antibiyogram profillerine bakıldığında ise klinik izolatların tamamının çalışılan antibiyotiklere hassas olduğu, kanatlılardan izole edilen izolatların ise sadece bir tanesinin tüm antibiyotiklere duyarlı olduğu, diğerlerinin ise çoklu dirence sahip olduğu görülmüştür. Antibakteriyel aktivite sonuçlarına göre ise A ve B firmalarına ait niaouli uçucu yağları zon çapı aralığı 9 mm-19.7 mm ve 9-13 mm olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen minimum inhibisyon konsantrasyonları ise A firması niaouli uçucu yağının en düşük 1,39 µg/ml, en yüksek 22,25 µg/ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the antibacterial effects of different essential oils on Salmonella spp. isolates isolated from humans and poultry, which are one of the important disease factors in humans and animals, were investigated. For this purpose, essential oils of niaouli (Melaleuca viridiflora), myrrh (Commiphora myrrha), elemi (Canarium luzonicum) belonging to two different companies (A and B) were obtained, and their antibacterial effects on isolates were investigated and minimum inhibition concentrations (MIK) were determined. In addition, the components of 3 different essential oils belonging to two companies were determined by gas chromatography-mass spectrophotometer (GC / MS) method. According to the results, it was found that the niaouli essential oil belonging to both companies had a stronger antibacterial effect compared to the other oils and the MIK value determined on all isolates was lower. According to the results of GC-MS, the components determined by the companies were similar, and in niaouli essential oil, 1-8 cineole was detected as the major component in companies, 61.56% in firm A and 58.53% in firm B. It has been detected with 31.01% -24.99% of curzerene in myrrh essential oil and 56.95% -55.88% of lemonene elemi oil. Antibiogram profiles of the isolates showed that, all of the clinical isolates and only one of the isolates isolated from poultry was susceptible to all antibiotics, while the others had multiple resistance. According to the antibacterial activity results, the zone diameter range of niaouli essential oils belonging to A and B companies was determined as 9 mm-19.7 mm and 9-13 mm respectively. The minimum inhibition concentrations determined were 1.39 µg / ml and the highest 22.25 µg / ml of firm A niaouli essential oil.