Pozitif iletişim bağlamında olumlu bakış açısının kurum içi iletişime etkisi. State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) şirketi üzerine bir inceleme
The effect of positive thinking on inernal corporate communication in the context of positive communiction. A review of the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR)
- Tez No: 655045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, pozitif iletişim bağlamında olumlu düşüncenin kurum içi iletişime olan etkisinin incelenmesi ve ortaya koyulmasıdır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kurumsal iletişim ve kurum içi kavramından, ikinci bölümde pozitif iletişim ve olumlu düşünce kavramından, üçüncü bölümde ise katılımcıların demografik özellikleriyle ilgili dağılım ve olumlu düşüncenin kurum içi iletişime olan etkisini belirlemek üzere yapılan analizlerden ve araştırmanın sonucundan bahsedilmiştir. Bu araştırmada SOCAR şirketi çalışanları üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Verilerin analizi ise SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak ortalama, standart sapma ve yüzde dağılımlar verildi. Parametrik olan ikili değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi kullanıldı. Parametrik olan ikiden fazla parametreye sahip değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda One Way ANOVA, parametrik olmayan ikiden fazla parametreye sahip değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda F testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and reveal the effect of positive thinking on internal communication in the context of positive communication. The research consists of three parts. In the first part, the concept of corporate communication, in the second part, the concept of positive communication and positive thinking, in the third part, the distribution of the demographic characteristics of the participants and the analysis made to determine the relationship between positive thinking and internal communication and the result of the research are mentioned. In this research, a survey was conducted on SOCAR company employees. The analysis of the data was analyzed with the SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program. Mean, standard deviation and percentage distributions were given as descriptive statistics. Independent sample t test was used for comparisons of parametric binary variables. One Way ANOVA was used for the comparisons of parametrial variables with more than two parameters, and the F test was used for the comparisons of non-parametric variables with more than two parameters.