Türkçe öğretmen adaylarının okuma ve yazma alışkanlıklarına etki eden faktörler ile bu alışkanlıklar arasındaki ilişki (Gazi Üniversitesi örneği)
The relationship between the factors affecting the reading and writing habits of turkish teacher candidates and these habits (The case of Gazi University)
  1. Tez No: 591495
  2. Yazar: MURAT AHMET KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kitap okuma bireyin kelime hazinesini, iletişim ve analitik düşünme yeteneğini geliştiren, bakış açısını genişleterek olaylara farklı yönlerden bakabilme kabiliyeti kazandıran bir eylemdir. Okuma alışkanlığı, bireyin okuma eylemini hayat boyu devam ettirip eleştirel bir bakış açısıyla kendini sürekli yenileyebilmesini ifade eder. Yazma; duyguların, düşüncelerin, hayallerin, deneyimlerin, izlenimlerin ve tasarıların yazılı olarak etkili bir biçimde ifade edilmesi anlamını taşır. Öğretmen eğitim sisteminin temel yapı taşıdır ve öğrencilere rol model olan kişidir. Bu nedenle okuma ve yazma alışkanlığını istenen düzeyde kazanmış bir öğretmenin öğrencilerine de bu konuda olumlu katkı sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Bu bağlamda öğretmen adaylarının okuma ve yazma alışkanlıklarının hangi düzeyde olduğunun belirlenmesi büyük önem taşır. Araştırmanın temel amacı Türkçe öğretmen adaylarının okuma alışkanlıkları ile yazma alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma nicel bir araştırmadır ve tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında Gazi Üniversitesinde öğrenim gören araştırma sürecinde ulaşılabilen 1, 2, 3, 4.sınıf 336 kişiden oluşan Türkçe öğretmen adaylarının okuma ve yazma alışkanlıklarına ilişkin tutumları ve görüşleri çeşitli değişkenler (sınıf, cinsiyet, mezun olunan lise, yaşanılan yer, baba-anne eğitim düzeyi, kardeş sayısı, aile gelir düzeyi, okunan kitap sayısı, tercih edilen kitap türü ) açısından incelenmiştir. Katılımcılara birinci kısımda kişisel bilgilerin ve değişkenlerin yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci kısımda ise okuma alışkanlıkları ile ilgili“Öğretmen Adaylarının Kitap Okuma Alışkanlığına Yönelik Tutum Ölçeği”, yazma alışkanlıkları ile ilgili“Türkçe Öğretmeni Adayları İçin Yazma Alışkanlığı Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verilerini tespit etmek amacıyla SPSS 17.0 paket programından yararlanılmıştır. Ölçeklerin analizi sürecinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, korelasyon ve regresyon değerleri bulunmuştur. Araştırmada Türkçe öğretmen adaylarının okuma alışkanlığını olumlu düzeyde kazandığı, yazma alışkanlığına yüksek düzeyde sahip olmadığı; sınıf, cinsiyet, baba, eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, kardeş sayısı, aile gelir düzeyi, okunan kitap sayısı, tercih edilen kitap türü değişkenlerine göre okuma ve yazma alışkanlığı ölçeği toplam ve alt boyutlarda anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. 4.sınıf adaylar, kadın adaylar, baba ve anne eğitim düzeyi lisans ve üstü olan adaylar, kardeş sayısı 1 ve 2 olan adaylar, aile gelir düzeyi en alt ve orta düzeyde olan adaylar, okuduğu kitap sayısı 150 ve üstü olan adaylar, edebi türde eserleri tercih eden adaylar lehine anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların mezun olunan lise ve yaşanılan yer değişkenine göre okuma ve yazma alışkanlıklarına ilişkin tutumlarının toplamda ve alt boyutlarda anlamlı düzeyde farklılıklar olmadığı saptanmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının okuma ve yazma alışkanlığı arasında pozitif yönlü, normal düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu; okuma alışkanlığının yazma alışkanlığını yordayıcı özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının okuma ve yazma alışkanlıklarının geliştirilmesi amacıyla üniversitelerde yazarlarla buluşma sempozyum, konferans, okuma ve yazma günleri v.b. etkinlikler daha sıklıkla ve nitelikli bir biçimde gerçekleştirilebilir. Anahtar Kelimeler : Öğretmen adayları, okuma, yazma, alışkanlık, tutum
Özet (Çeviri)
Reading a book is an action that enhances the vocabulary of the individual, communication and analytical thinking, and gives the ability to look at events from different perspectives by expanding the perspective. The habit of reading refers to the ability of the individual to continue reading life for a lifetime and to renew himself / herself from a critical point of view. Writing means expressing emotions, thoughts, dreams, experiences, impressions and proposals effectively in writing. The teacher is the main building block of the education system and is the role model for the students. Therefore, it is an undeniable fact that a teacher who has gained the habit of reading and writing in the desired level will contribute positively to his / her students.In this context, it is important to determine the level of reading and writing habits of prospective teachers. The main purpose of the study is to determine the relationship between the reading habits and writing habits of Turkish teacher candidates. Research is a quantitative study and a screening model is used. In the study, the attitudes of the Turkish teacher candidates composed of 336 students in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade who can be reached during the study period of Gazi University in 2016-2017 academic year have various attitudes towards reading and writing habits (class, gender, graduated high school, place of residence, father-mother education level, number of siblings, family income level, number of books read, preferred book type).In the first part, Personal Information Form containing personal information and variables and "Attitude Scale Towards Reading Reading Habits of Teacher Candidates related to reading habits and Writing Habits Scale for Turkish Teacher Candidates were used. SPSS 17.0 package program was used to determine the quantitative data of the study. In the analysis of scales, arithmetic mean, standard deviation, frequency, correlation and regression values were found.In the study, it was found out that Turkish teacher candidates gained reading habits at a positive level and did not have a high level of writing habit; There were significant differences between the sub-dimensions of reading and writing habit scale according to the preferred book type variables, class, gender, father, education level, mother education level, number of siblings, family income level, number of books read. Grade 4 candidates, female candidates, father and mother candidates with undergraduate and higher education, siblings 1 and 2, family income level with the lowest and middle level candidates, the number of books read 150 and above, literary genre works It is concluded that there are significant differences in favor of the candidates who prefer.It was found that the attitudes of the participants towards reading and writing habits according to the graduated high school and place of residence did not show significant differences in total and sub-dimensions. The relationship between the reading and writing habits of the prospective teachers was found to be positive, normal and significant; reading habits have been found to be predictive of writing habit. Meeting with the authors in universities to improve the reading and writing habits of prospective teachers. activities can be carried out more often and in a qualified manner. Key Words : Teacher candidates, reading, writing, habit, attitude