Humeyni Devrimi'nin ortaya çıkardığı rejimin sosyal yaşama olan etkileri ve arayışın adresi Türkiye: Van örneğinde
The regime that khomeini revolution and the quest reveal effects of social life address Turkey: Van for example
- Tez No: 655047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ŞAHBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
1979 yılında Humeyni önderliğinde gerçekleşen devrim 2500 yıllık imparatorluk geleneğine sahip olan İran'da monarşiyi ortadan kaldırmış onun yerine cumhuriyet rejimine has kurumlarla Şiiliğe özgü kavramların sentezi olan bir sistem getirmiştir. Devrim yüzyıllardır devam eden monarşi geleneğinin yanı sıra İran'ın iç ve dış politikasında da köklü değişiklikler yaratmıştır. Humeyni devrimi ile birlikte ortaya çıkan yeni rejimin ülkede oluşturduğu baskı ve yaptırımlar İran halkını oldukça rahatsız etmiştir. Dünya görüşlerine, yaşam biçimlerine taban tabana zıt bir devlet yapısı ve anlayışının dayatılması sonucu İranlılar taleplerine ve yaşam biçimlerine cevap veren ülkelere göç veya seyahat etmeyi tercih etmiştir. Bu arayışın en önemli adreslerinden biri ise Türkiye'dir. Türkiye'ye her yıl yüzbinlerce İranlı turist gelmektedir. Sınır ili olması dolayısıyla Van ilini ziyaret eden İranlı turist sayısı Türkiye ortalaması üzerindedir. Bu açıdan önemli bir turizm potansiyeli taşıyan İranlılar Van ili için büyük bir ekonomik kazanç olarak görülmektedir. Kendi ülkelerinde bulamadıkları sosyo-kültürel, ekonomik ihtiyaçları karşılamak için her yıl ülkemize akın eden İranlı turistler Van ilinin görünümüne farklı bir renk katmaktadırlar. Yaptığımız çalışmada tüm bu hususların önemine değinilmiş olup İran'daki rejimi nasıl değerlendirdikleri, kendilerini ne derece rahat hissettikleri, memnuniyet düzeyleri, sosyo-kültürel alanların yeterliliği gibi konular hakkındaki düşünceleri de öğrenilmiştir. Ayrıca Van'ı ziyaret eden İranlı turistlerin demografik özellikleri, Van iline ilişkin düşünceleri ve beklentileri, seyahat esnasında yaşadıkları sorun alanları hakkındaki düşünceleri, beklentileri ve izlenimleri öğrenilmiştir. Böylece genelde Türkiye'nin özelde ise Van'ın nasıl değerlendirildiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte Van halkının İranlı turistlere yönelik algı ve beklentileri de ölçülmüş, bir takım karşılaştırmalar yapılarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The revolution which was carried out under the leadership of Humeyni in 1979 has eliminated the monarchy in Iran, which has a 2500-year-old imperial tradition, and instead has brought with it a system of synthesis of the concepts specific to the Republican regime and the concepts specific to Shi'ism. The revolution, along with the centuries-long tradition of monarchy, has also brought about radical changes in Iran's domestic and foreign policy. The pressure and sanctions that the new regime emerged with the Humeyni revolution caused the Iranian people quite uneasy. As a result of the imposition of a state structure and understanding contrary to world views and lifestyles, Iranians preferred to migrate or travel to countries that respond to their demands and lifestyles. This quest is one of the most important addresses of Turkey. Hundreds of thousands of Iranian tourists come to Turkey every year. Border provinces so that the number of Iranian tourists visiting Van province of Turkey is above average. In this respect, Iranians, who have an important tourism potential, are seen as a great economic gain for the province of Van. Iranian tourists who flock to our country every year to meet the socio-cultural and economic needs they cannot find in their own countries add a different color to the view of Van. In our study, the importance of all these issues is mentioned and they have learned how to evaluate the regime in Iran, how comfortable they feel, satisfaction levels, and the sufficiency of socio-cultural areas. Furthermore, the demographic characteristics of the Iranian tourists visiting Van, their thoughts and expectations about the province of Van, their thoughts, expectations and impressions about the problem areas they experienced during their travels were learned. Thus, it was observed that assessed how often the Van in Turkey's special. In addition, the perceptions and expectations of the people of Van towards Iranian tourists were also measured and various suggestions were made by making some comparisons.