Vakıf üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin ve çalışan akademik, idari personellerin deprem deneyimi ve hazırlık düzeylerinin ölçülmesi: Biruni Üniversitesi örneği
Measuring the earthquake experience and preparedness levels of students studying at foundation universities and working akademic and administrative staff: The case of Biruni University
- Tez No: 655061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sivil savunma, her türlü silahsız koruma, kurtarma önlemi ve faaliyeti içerir. Depremlere yönelik sivil savunma faaliyetlerinde, toplumun en altından en üstüne kadar tüm vatandaşa ulaşabilmek adına eğitim kurumlarının yeri azımsanamayacak kadar fazladır. Okula başlanan andan öğrenim hayatının sona erdiği yükseköğretim kurumlarına kadar bireyler çeşitli ders içerikleri ya da sosyal aktivitelerle afetler hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu bilgiler ile birlikte depremlere hazır bir toplum oluşturabilmek adına yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ile çalışan akademik ve idari personellerin depremlere hazırlık düzeyinin ortaya konmasını amaçlayan bu çalışmanın evrenini İstanbul Biruni Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler ile çalışan akademik ve idari personeller oluşturmuştur. Bu çalışmada, katılımcıların depremlere karşı hazırlık durumlarının çeşitli değişkenlere göre ölçülerek durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda İstanbul Biruni Üniversitesi'nde bulunan 278 katılımcıya depreme hazırlık ölçeği uygulanmış ve çeşitli değişkenlere göre ölçek ortalama puanının değişkenlik gösterip göstermediği saptanmıştır. Verileri analiz etmek için“SPSS 22”kullanılmıştır. Katılımcıların ölçeğe vermiş olduğu yanıtların; katılımcıların cinsiyetlerine göre, yaşlarına göre, eğitim düzeylerine göre, medeni durumlarına göre, gelir düzeylerine göre, oturdukları evin mülkiyetine göre, oturdukları evde yaşama sürelerine göre, aynı evde yaşayan birey sayısına göre, zorunlu doğal afet sigortası yaptırma durumuna göre, daha önceden afet eğitimi almış olma durumlarına göre, daha önceden deprem yaşamış olma durumlarına göre, aileden ya da çevrelerinden can kaybı yaşamış olma durumlarına göre, en son deprem deneyiminin üzerinden geçen süreye göre, kullanılan haber kaynaklarına göre ve katılımcıların kendilerini büyük bir depreme karşı ne kadar hazır hissettiklerine göre frekans analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H analizi uygulanarak ortalamaları karşılaştırılmıştır. Katılımcıların verdiği cevaplara göre; yaşlarının, eğitim düzeyinin, oturdukları evin mülkiyetinin, zorunlu doğal afet sigortası yaptırma durumlarının, afet eğitimi alma durumlarının, kullandıkları haber kaynaklarının ve katılımcıların kendilerini büyük bir depreme hazır hissetme durumlarının katılımcıların deprem deneyimi ve hazırlık durumları üzerinde anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur. Cinsiyetin, medeni durumun, gelir düzeyinin, aynı evde yaşama süresinin, aynı evde yaşayan birey sayısının, deprem deneyimi yaşama durumunun, can kaybı yaşanma durumunun ve deprem deneyiminin üzerinden geçen sürenin ise katılımcıların deprem deneyimi ve hazırlık durumları üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Civil defense includes all kinds of unarmed protection and rescue measures and activities. In civil defense activities against earthquakes, the place of educational institutions is too much to underestimate in order to reach all citizens from the bottom of the society to the top. From the moment of first starting school to higher education institutions where their education life ends, individuals learn about disasters with various course contents or social activities. With this information, in order to create a society ready for earthquakes, the universe of this study, which aims to reveal the preparedness level of academic and administrative staff working with students in higher education institutions, has been formed by academic and administrative staff working with students studying at Istanbul Biruni University. In this study, it is aimed to determine the status of the participants by measuring their preparedness for earthquakes according to various variables. In this context, earthquake preparedness scale was applied to 278 participants in Istanbul Biruni University and it was determined whether the mean score of the scale varied according to various variables.“SPSS 22”was used to analyze the data. The responses of the participants to the scale; According to participants' gender, age, education level, marital status, income level, property of the house they live in, duration of living in the house they live in, the number of individuals living in the same house, according to the compulsory natural disaster insurance status, Frequency analysis according to the state of occurrence, by their previous earthquake situation, by their family or their environment, by the time passed since the last earthquake experience, by the news sources used, and by how ready the participants felt themselves for a major earthquake. The means were compared by applying Mann Whitney U and Kruskal Wallis H analysis. According to the answers given by the participants; It was found that their age, education level, ownership of the house they live in, having compulsory natural disaster insurance, their disaster education status, the news sources they used and the participants' feeling ready for a major earthquake showed a significant difference on the earthquake preparedness of the participants. It was found that gender, marital status, income level, duration of living in the same house, number of people living in the same house, experience of an earthquake, loss of life, and duration of earthquake experience did not differ significantly on the earthquake preparedness of the participants.