Dermestes ater pupasından elde edilen kitosanın deri kanseri üzerine etkisi
The effect of chitosan obtained from dermestes ater pupa on skin cancer
  1. Tez No: 689216
  2. Yazar: BETÜL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kitin β- (1 → 4) bağlantılı iki N- asetil D Glukozamin birimlerinden meydana gelen polisakkarit esaslı bir biyopolimerdir. Selülozdan sonra dünya genelinde en bol bulunan polimerdir. Kitosan ve türevleri; antikanser, toksik olmama, biyolojik olarak parçalanabilirlik, antioksidan, biyouyumlu, antimikrobiyal özellikleri sayesinde tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Dermestes ater, Dermestidae ailesine ait bir böcek türüdür. Siyah larder böceği olarak da bilinen bu böcekler hayvansal kaynaklı organik maddeyle beslenirler. Melanom, bilinen adıyla cilt kanseri yüksek ölüm oranına, yüksek çoklu ilaç direncine ve düşük hayatta kalma oranına sahip bir kanser türüdür. Yapılan bu çalışmada, belirli oranlarda asit ve alkali muamelesi yapılarak D. ater böceği pupa kabuğundan kitin izole edilmiştir. İzole edilen kitin örnekleri termogravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını difraktometresi (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve elemental analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Karakterize işleminden sonra kitin yapısından kitosan eldesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kitosan da FT-IR, XRD, SEM, TGA ve elementel analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Bu karakterizasyonların sonucunda, elde edilen kitin ve kitosanın literatürde ki veriler ile eş değer oranlarda olduğu ortaya koyulmuştur. Bu çalışmada Dermestes ater pupasından kitin ve kitosan elde edilerek detaylı karakterizasyonu yapılmıştır. Ayrıca elde edilen kitosan A-375 ve L929 hücre hatlarına uygulanarak cilt kanseri ve sağlıklı fare fibroblast hücrelerinin canlılığı etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chitin is a polysaccharide-based biopolymer comprising β- (1 → 4) linked N- acetyl-D-glucosamine units. It is the most abundant polymer worldwide, after cellulose. Chitosan and its derivatives; thanks to anticancer, non-toxicity, biodegradability, antioxidant, biocompatibility, antimicrobial properties are widely used in the medical field. Dermestes ater is a species of insect that belongs to the Dermestidae family. Also known as the black larder beetle, these insects feed on the organic matter of animal origin. Melanoma, known as skin cancer, is a type of cancer with a high mortality rate, high multi-drug resistance, and a low survival rate. Herein, chitin was extracted from D. ater beetle pupa shell with certain amounts of acid and alkali treatment. Chitin samples were characterized by thermogravimetric analysis (TGA), scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffractometer (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), and elemental analysis methods. After the characterization process, chitosan was obtained from the chitin structure. The obtained chitosan was also characterized by FT-IR, XRD, SEM, TGA, and elemental analysis methods. As a result of these characterizations, it was revealed that the obtained chitin and chitosan were similar to the data in the literature. In the present work, chitin and chitosan were isolated from Dermestes ater pupa, and detailed characterization was made. The effect of the obtained chitosan on cell lines A-375 and L929 on skin cancer and viability of healthy mouse fibroblast cells was examined.