Demir eksikliği olan çocuklarda kardiyak repolarizasyon parametreleri ve ekokardiyografik kalp duvarı ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac repolarization parameters and echocardiographic heart wall measurements in children with iron deficiency
  1. Tez No: 655135
  2. Yazar: FADİME DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜRLEK GÖKÇEBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Serum demir parametrelerinin kardiyovasküler sağlık ile yakın ilişkili olduğu iyi bilinmektedir. Bu parametrelerin fazlalığı ya da azlığı önemli kardiyak problemlere yol açabilir. Özellikle demir eksikliğinin sol ventrikül disfonksiyonunun yanı sıra; sinüs taşikardisi, T dalga ve atrioventriküler iletim anormallikleri, prematür supraventriküler ve ventriküler atımlar gibi elektrokardiyografik değişikliklere neden olduğu farklı erişkin klinik çalışmalarında mevcuttur. Amaç: Demir eksikliğinin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkisi ile ilgili çalışmalar çocuklarda sınırlı sayıda olup bu amaçla çalışmamızda düşük demir depolarının aritmi öngörmede kullanılan kardiyak repolarizasyon parametreleri (Pw dis, Tp-Te dis vb) üzerine etkisini değerlendirmenin yanısıra; transtorasik ekokardiyografide sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LV EF), sol ventrikül kısalma fraksiyonu (LV KF), sol ventrikül diyastol sonu çapı (LVDd), posterior duvar kalınlığı (PWT), interventriküler septum kalınlığı (IVST) gibi kardiyak yapı ve fonksiyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Göğüs ağrısı, üfürüm, spora katılım öncesi değerlendirme gibi çeşitli nedenlerle Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne sevk edilen ve yapısal kalp hastalığı olmayan 2-18 yaş arasındaki 135 olgu (84'ü kız, 51'i erkek) prospektif olarak incelendi. Olgular serum ferritin seviyelerine göre üç gruba ayrılarak (Grup 1: ferritin 25 ng/mL (n = 36)) 12 derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) ve transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile değerlendirildi. Tüm EKG'ler tarayıcıda tarandıktan sonra bilgisayar ortamına aktarılarak MATLAB (MathWorks, Natick, Massachusetts, U.S.A) isimli program yardımı ile hastaların Pw (ms), Pw max (ms), Pw min (ms); QT (ms); Tp-Te (ms) ölçümleri yapıldı. Bazal 2D sisto-diyastolik ve M-modu EKO kayıtları kullanılarak LVDd; IVST ve PWT kayıt altına alındı. M-modu ölçümlerinden LV EF ile LV KF hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan olguların olguların 84'ünü kız (% 62,2), 51'ini erkek olgular (%37,8) oluşturmaktadır. Grupların yaş ortalaması benzer özellik göstermektedir (grup 1'in ortalama yaşı 9 yaş 5 ay, grup 2'in ortalama yaşı 9 yaş 2 ay, grup 3'ün ortalama yaşı 9 yaş 5 ay).
Özet (Çeviri)
Introduction: It is well known that serum iron parameters are closely related to cardiovascular health. As both excess of iron and iron deficiency may lead to significant cardiac problems. Along with left ventricular dysfunction, some electrocardiographic (ECG) abnormalities such as sinus tachycardia, T wave and atrioventricular conduction abnormalities, and premature supraventricular and ventricular contractions have been described in adult populations with iron deficiency. Aim: Studies related with the effect of iron deficiency on cardiac functions are limited in children; for this purpose, besides evaluating the effect of low iron stores on cardiac repolarization parameters which used to predict arrhythmia (Pw dispersion, Tp-Te dispersion etc.); in echocardiography, it was aimed to evaluate the effects on cardiac structure and functions such as left ventricular ejection fraction (LV EF), left ventricular shortening fraction (LV KF), left ventricular end diastolic diameter (LVEDD), posterior wall thickness (PWT), interventricular septum thickness (IVST). Materials and methods: 135 cases (84 females, 51 males) between the ages of 2-18 years without structural heart disease who were referred to the Pediatric Cardiology Department for different reasons such as chest pain, heart murmurs, and evaluation before attendance to sports were examined prospectively. The cases were divided into three groups according to their ferritin levels (Group 1: ferritin25 ng/mL (n=36)) and evaluated with a detailed 12-lead surface electrocardiography (ECG) and transthoracic echocardiogram (TTE). After all EKG's were scanned in the scanner, transferred to a computer environment and Pw (ms), Pw max (ms), Pw min (ms); QT (ms); Tp-Te (ms) were measured using a program called MATLAB (MathWorks, Natick, Massachusetts, U.S.A). By using baseline 2D systo-diastolic and M-mode ECHO recordings, LVDd; IVST and PWT were recorded. From M-mode measurements, LV EF and LV FS were calculated. Results: Of the cases participating in the study, 84 of the cases were girls (62.2%) and 51 of the cases were boys (37.8%). The average age of the groups shows similar characteristics (average age of Group 1: 9 years 5 months, Group 2: 9 years 2 months, Group 3: 9 years 5 months).