Ankara ili aile sağlığı merkezlerinde hizmet kalitesinin servqual metodu ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 655134
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın örneklemini, 1 Aralık 2019 – 28 Şubat 2020 tarihleri arasında Ankara'da 60 adet aile sağlığı merkezinde hizmet alan hastalar oluşturmuştur. Bu araştırmada hizmet kalitesi algısını ölçmek amacıyla birinci basamak sağlık hizmetleri için uyarlanmış olan SERVQUAL Hizmet Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Bu hizmet kalite algısı ölçeği ile aile sağlığı merkezlerindeverilen teknik hizmete ek olarak aile sağlığı merkezinin fiziki yapısı ve işleyişi, aile sağlığı merkezi çalışanlarının hastalara yaklaşımı ve iletişiminin SERVQUAL hizmet kalitesi ölçeği ile değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 20 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak tanımlayıcı istatistikleri değerlendirmek için Student-t testi, Ki-Kare analiz testi ve Pearson korelasyon testi kullanıldı. İstatistiksel olarak p≤0,05 değeri anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it aimed to measure perceptions of health quality of individuals benefit primary health care services in Ankara. The sample of the descriptive and cross-sectional study consisted of patients who received service in 60 family health centers in Ankara between December 1, 2019 - February 28, 2020. In this study, the SERVQUAL Service Quality Scale, which adapted for primary health care services,used to measure the perception of service quality. With this service quality perception scale, it aimed to test the physical structure and functioning of the family health center, the approach and communication of primary health care center workers to patients besides to the technical service provided in family health centers with the SERVQUAL service quality scale. Statistical analysis of the data obtained fromusing the SPSS 20 statistics program. Student-t test, Chi-Square analysis test and Pearson correlation test used to evaluate descriptive statistics as statistical methods. Statistically, p≤0.05 value considered significant.