Açıklanamayan infertilite nedeniyle intrauterin inseminasyon (IUI) yapılan hastaların inflamasyon belirteçleri ve gebelik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of inflammation markers and pregnancy results of patients with intrauterin insemination (İUİ) due to unexplai̇ned infertility
  1. Tez No: 655139
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDİNÇ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ENSARİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada açıklanamayan infertilite nedeniyle klomifen sitrat (CC) ile ovülasyon indüksiyonu uygulanan ve intrauterin inseminasyon (IUI) yapılan hastalarda inflamasyon belirteçlerinin gebelik elde edilebilen ve gebelik elde edilemeyen hastalarda karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2019 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Kliniği'nde açıklanamayan infertilite tanısı ile CC ile ovulasyon indüksiyonu uygulanan ve IUI yapılan, vücut kitle indeksi (VKİ) 0,05). Her iki grup arasında; serum östrojen, progesteron, folikül uyarıcı hormon (FSH), lüteinleştirici hormon (LH), tiroid uyarıcı hormon (TSH), prolaktin ve anti müllerian hormon (AMH) düzeyleri açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). IUI sonucu gebelik elde edilemeyen hastalarda tam kan sayımındaki ortalama hemoglobin düzeyi 12,9±1,4 g/dl; ortalama BK 8120±2017 /mm³; ortalama nötrofil sayısı 4997±1589 /mm³; ortalama lenfosit sayı-sı 2455±673 /mm³; ortalama platelet sayısı 289711±72182 /mm³; ortalama MPV düzeyi 9,8±1,6 fl; ortalama nötrofil/lenfosit oranı (N/L) 2,1±0,77; ortalama plate-let/lenfosit oranı (P/L) 125,3±42,07; ortalama CRP düzeyi 2,91±3,54 mg/dl saptan-dı. IUI sonrasında gebelik elde edilen hastalarda ortalama hemoglobin düzeyi 13,08±1,4 g/dl; ortalama BK 8048±2295 /mm³; ortalama nötrofil sayısı 4688±1802 /mm³; ortalama lenfosit sayısı 2759±709 /mm³; ortalama platelet sayısı 296142±77022 /mm³; ortalama MPV düzeyi 9,6±1,06 fl; ortalama nötrofil/lenfosit oranı (N/L) 1,74±0,61; ortalama platelet/lenfosit oranı (P/L) 111,2±32,86; ortalama CRP düzeyi 1,94±2,06 mg/dl saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare the inflammation markers in patients with and without pregnancy in patients who underwent ovulation induction with clomiphene citrate (CC) and underwent intrauterin insaination (IUI) due to unexplained infertility. Method: The study was performed between July 2019 and December 2019 at the Health Sciences University Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Education Research Hospital Reproductive Endocrinology and infertility Clinic with the diagnosis of“Unexplained Infertility”, ovulation induction was done using clomip-hene citrate and IUI was applied. 125 patients with body mass index (BMI) 0.05). Between the two groups in which treatment was unsuccessful and treatment was successful; There was no statistically significant difference in terms of serum est-rogen, progesterone, follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), thyroid stimulating hormone (TSH), prolactin and anti mullerian hormone (AMH) levels (p> 0.05). In patients who have failed achieving pregnancy; mean hemoglobin level in complete blood count is 12.9 ± 1.4 g / dl; average WBC 8120 ± 2017 / mm³; average neutrophil count 4997 ± 1589 / mm³; average lymphocyte co-unt 2455 ± 673 / mm³; average platelet count 289711 ± 72182 / mm³; mean MPV level 9.8 ± 1.6 fl; average neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) 2.1 ± 0.77; average platelet / lymphocyte ratio (PLR) 125.3 ± 42.07; mean CRP level was 2.91 ± 3.54 mg / dl. In patients with successful IUI treatment; average hemoglobin level 13.08 ± 1.4 g / dl; average WBC 8048 ± 2295 / mm³; average neutrophil count 4688 ± 1802 / mm³; average lymphocyte count 2759 ± 709 / mm³; average number of platelets 296142 ± 77022 / mm³; mean MPV level 9.6 ± 1.06 fl; average neutrophil / lymp-hocyte ratio (NLR) 1.74 ± 0.61; average platelet / lymphocyte ratio (PLR) 111.2 ± 32.86; mean CRP level was 1.94 ± 2.06 mg / dl.