İntrauterin inseminasyon (IUI) yapılan hastalarda kruger test kriterlerinin gebelik başarısına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of kruger test criteria on pregnancy success in patients undergoing intrauterine insemination (IUI)
- Tez No: 906273
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU, DR. ÖNDER TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı açıklanamayan infertilite nedeniyle intrauterin inseminasyon (IUI) yapılan çiftlerde, Kruger test sonucunun %4 altında veya üstünde olmasının gebelik sonuçları üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 2021-2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite ve Tüp Bebek polikliniklerine başvuran ve açıklanamayan infertilite tanısı alan 106 hastanın toplam 117 siklusu değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya hastanemiz Etik Kurul onayını takiben başlanmıştır. IUI uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak incelenerek gebelik sonuçları değerlendirilmiştir. Sperm morfoloji değerlendirmesinde Kruger Strict kriterleri baz alınmıştır. Bulgular: Kruger kriterlerine göre %4 ve üzerinde morfolojiye sahip spermlerle gerçekleştirilen IUI döngülerinde klinik gebelik oranı %48.3, %4'ün altında morfolojiye sahip spermlerle yapılan döngülerde ise %27.1 olarak bulunmuştur (p = 0.018). Canlı gebelik oranlarının karşılaştırılmasında da, istatistiksel olarak marjinal aralıkta olduğu (p: 0.057) ve canlı gebelik oranlarını yaklaşık 1.5 kat kadar artırdığını tespit ettik. Sonuç: Kruger testinin ≥ %4 olması IUI yapılan açıklanamayan infertil olgularda klinik gebelik oranını artırmaktadır. Canlı doğum oranını ise istatistiksel olarak anlamlı artırmasa da yaklaşık 1.5 kat artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of our study is to investigate the impact of Kruger test results, specifically morphology scores below or above 4%, on pregnancy outcomes in couples undergoing intrauterine insemination (IUI) due to unexplained infertility. Materials and Methods: Our study was conducted by evaluating a total of 117 cycles from 106 patients diagnosed with unexplained infertility who applied to the Infertility and IVF clinics of the University of Health Sciences Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital between 2021 and 2022. After obtaining approval from our hospital's Ethics Committee, we retrospectively examined the data of patients undergoing IUI and evaluated pregnancy outcomes. The Kruger Strict Criteria were used for sperm morphology assessment. Results: According to the Kruger criteria, clinical pregnancy rates were found to be 48.3% in IUI cycles performed with sperm morphology ≥4%, whereas cycles with sperm morphology