Konservatif tedaviye başlanan distal radius kırıklarında radyolojik parametrelerin redüksiyon devamındaki etkilerinin araştırılması, fonksiyonel skorlara etkisi
Investigation of the effects of radiological parameters on continuation of reduction and their effect on functional scores in distal radius fractures initiated conservative treatment
- Tez No: 655163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Konservatif tedavi kararı verilen distal radius kırıklarında takip sırasında redüksiyon kaybı gelişmesi istenmeyen durumların başında gelmektedir. Çalışmamızın amacı konservatif tedavi edilen distal radius kırıklarında redüksiyonun korunabileceğini öngörecek parametrelerin değerlendirilmesi ve kırık tiplerine göre etki düzeylerinin ve fonksiyonel skorlara etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz acil servisine 15.02.2019-15.07.2020 tarihleri arasında başvuran hastalardan distal radius kırığı teşhisi konularak konservatif tedavi kararı alınan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan yaş ortalaması 40,2 (min-max:19-66) olan 146 hasta değerlendirildi. Çalışma retrospektif gözlemsel olarak yapıldı. Hastalar takip sırasında redüksiyon kaybı tespit edilerek tekrar redüksiyon yapılan ve kayıp olmayan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Yapılan sirküler alçılar birinci metakarp üstündeki seviyelerine göre üç tipte sınıflandırıldı. Redüksiyon sonrası ölçülen radyolojik parametrelerin (eklem basamaklanması, radial inklinasyon, smra), alçı özellikleri (alçı tip, alçı uzunluğu, alçı sonrası ödem), alçı indeksleri (Three Point Index, Cast Index, Padding Index) redüksiyonun takibinde ve sürdürülmesindeki etkileri ve altıncı ay Q-DASH skoruna olan etkileri incelendi. İstatistiksel analizler için SPSS 18 yazılımı kullanıldı. Normal dağılan değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Student T Testi, gruplar arası ortalamanın karşılaştırılmasında Independent Sample T Test, Kategorik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Ki-Kare testi, redüksiyon üzerine etkili indeksi bulabilmek için lojistik regresyon analizi yapıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Introduction: Reduction loosining is one of the most undesirable situations encountred during conservative treatment of distal radius fractures. The aim of our study is to evaluate the parameters that may predict maintaining reduction during conservative treatment of distal radius fractures and to determine their effectiveness according to the fracture types. Material and Methods: From patients admitted to our hospital between 15.02.2019 and 15.07.2020, the ones that were treated conservatively for their distal radius fractures and met the inclusion criteria were included in the study. There were 146 patients with a mean age of 40.2 (min-max:19-66) years . The study was a retrospective, observational study. The patients were divided into two groups as the ones with and without a redisplacement. The effects of radiological parameters (joint stepping, radial inclination, smra), plaster properties (plaster type, plaster length, post-plaster edema), plaster indexes (Three point index, Cast Index, Padding index) in the follow-up and maintenance of reduction and also their effects on sixth month functional outcomes measured by QDASH and Mayo wrist score were evaluated. SPSS 18 software was used for statistical analysis. Student T Test for comparison of normally distributed variables between groups, Independent Sample T Test for comparison of mean between groups, Chi-Square test for examining the relationship between categorical variables, and logistic regression analysis to find the effective index on reduction were performed. A p value less than of