Large floating offshore structures
Yüzen büyük açık deniz yapıları
- Tez No: 65519
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu tez muntazam, yüzeysel, yerçekimli dalga tireni ile büyük, yüzen bir açık deniz yapısının birbirini etkilediği potansiyel akış probleminin pratik ve tam çözümünü açıklar. Burada Green fonksiyonunu ve bilgisayarı kullanarak yüzen cisimler için harekete geçiren kuvvetler ve momentlerle birlikte ilave kütle ve azaltma katsayılarını hesaplıyan bir sayısal yöntem sunulmuştur. Bu analiz lineer teori içersinde sınırlı demlikteki suda batmış veya yan - batmış, gelişi güzel şekildeki cisimleri kapsar, dalga hareketlendirmesi ve cismin tepkisi ile ilgili olarak hesaplanan hidrodinamik katsayılar hareket denklemlerinde kullanılarak serbestçe yüzen cismin dalgalara karşı tepkisi hesaplanmıştır. İlave olarak da 18.3 m X 1.20 m X 0.60 m boyutlarında bir dalga tankında yüzen bir açıkdeniz modeli teorinin geçerliliğini görmek için test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation presents the practical and rigorous solution of the potential flow problem associated with the interaction of a train of regular surface gravity waves with a large floating offshore structure. A numerical scheme is presented utilizing a Green's function and digital computer calculations to determine the excitation forces and moments as well as added mass and damping coefficients for floating bodies. The analysis is carried out within the framework of linear theory for bodies of arbitrary shape, either submerged or semi-submerged, in water of finite depth. The calculated hydrodynamic coefficients associated with both the wave excitation and response of the body are utilized in conjunction with the equations of motion in order to determine the response of a free floating body to wave excitation. In addition, experiments are performed with a floating offshore model in a wave tank of 1 8.3 m x 1.20 m and 0.60 m water depth for validation of the theory.