Üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda peptik ülser insidansı
Peptic ulcer incidence in patients with upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 650575
- Danışmanlar: PROF. DR. RACİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmamızda üst gastrointestinal sistem kanaması geçiren hastalarda peptik ülser görülme sıklığı araştırılmıştır. Çalışmaya I Haziran 1999-30 Haziran 1999 tarihleri arasında Ankara Numune Hastanesi Acil Dahiliye Servisine üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı ile yatırılan ve endoskopik tetkikleri yapılan 50 hasta alınmıştır. Hastalar çeşitli risk faktörleri açısından değerlendirilmiştir. Vakalarımızda üst gastrointestinal sistem kanamasına en çok yol açan nedenin peptik ülser ( duodenal ülser + gastrik ülser ) olduğu gözlenmiştir. Bunu sırasıyla eroziv gastrit, özafagus varisi ve malinite takip etmektedir, Sonuç olarak; gelişmiş tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen peptik ülser halen yaygın bir hastalık ve üst gastrointestinal sistem kanamasının en sık nedenidir. Günümüzde NSAİİ'Iarın yaygın kullanımı, alkol, sigara ve emosyonel stres gibi risk faktörlerinin varlığı peptik ülser ve onun komplikasyonu olan gastrointestinal kanama insidansının yüksek oranda seyretmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the frequency of peptic ulcer incidence in patients with upper gastrointestinal bleeding was investigated. Fifty patients who were hospitalized with the diagnosis of upper gastrointestinal system bleeding and who underwent endoscopic examinations in Ankara Numune Hospital Emergency Internal Medicine Department between 1 June 1999 and 30 June 1999 were included in the study. Patients were evaluated for various risk factors In our cases, it was observed that the most common cause of upper gastrointestinal bleeding was peptic ulcer(duodenal ulcer, gastric ulcer). as a result; despite advanced diagnosis and treatment methods, peptide ulcer is still a common disease and is the most common cause of upper gastrointestinal bleeding. Today, the common use of non-steroidal anti-inflammatory drugs, the presence of risk factors such as alcohol, smoking and emotional stress cause a high incidence of gastrointestinal bleeding as a complication of peptic ulcer.