Çokkültürlü din eğitiminin temellendirilmesi ve öğretim programlarına uygulanması
The Establishing multicultural religious education and it's appliying on curriculums
- Tez No: 99921
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
TEZ ÖZETİ Alias, Nttmflal*, CokbMtfirlfi Din EStifflmin TemdBendiriimesi ve Öğretim Programlarına Uygulanması. Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mnalla Selçuk, 217s. Bu çalışmanın temel amacı eğitim aianmdaki yeni anlayışlardım biri olmak karşımıza çıkan“çokkültürlü eğitim”akımınım dm eğitimi alanmm nasıl aktarıldığım ve din eğitimi programlarıma nasıl yansıtıldığım betimleyici Ur yöntemle ortaya koymaya çalışmakta“. Araştırma boyunca ”Çokkültürlü dim eğitimi“ olarak isimlendirilen bu yeni akman, felsefi, psikolojik ve sosyolojik açılardan nasıl temettcndiriidiği ve öğretim programlatma yansıtılma çatıdan belirlenmeye çalışılmıştır. Tez, ”Giriş“ hariç üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanm giriş bölümünde problem, amaç ve önem ortaya konmuş, araştırma boyunca sınanacak bipote&er sıralanmış ve ”Giriş" bölümü araştırmada kullanılan veri toplama teknikleri ve çalışmanın smırhlıklarma ilişkin verilen bilgilerle tamamlanmıştır. Birinci bölümde çokk&Mürlü eğitim anlayışınım Osmanlı Devleti dönemindeki eğitim uygulamalarındaki izleri tartışılmaktadır. Kavramın ortaya çıkış süreci hakkında bilgi verildikten sonra çokkültürlü eğitim hareketinin din eğitimi alanına nasıl taşındığı ve bu alanda hangi farklı anlayışların ortaya çıktığı noktasındaki bulgulara yer verilmektedir. İkinci bolümde çokkültürlü din eğitiminin temdhmâirilmesi çabalan ortaya konmakta ve hm çabalar teolojik, psikolojik ve sosyolojik alanlarda ayrı ayn incelenmektedir. Üçüncü bolümde eğitim programları ve Hıristiyan eğitimindeki anlayışların geMşimiyle pamM olarak çokküMrlü eğitim anlaytşmm Hıristiyan eğitim programlarına nasıl yanstiddığı ortaya konarken ve Hıristiyan din eğitimi programlan incelenirken, eğitimde program geliştirmede egemen anlayışların ve bu anlayışlar ulûmda gelişen sistemlerin din eğitimi program geliştirme çalışmalarım hangi yönde etkilediğini de beUriemneye çalışılmaktadır. Son bölümde ise araştırma boyunca ortaya çıkan sonuçlar özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nundfariı Alias, The EstafeHsfaiBg Bf nitietflttsral RdJeJon Education and It's Applying on Cniricnlmm. PhD Thesis, Advisor: Prof. ör. Muafla Selçuk, 217p. The basic aim of this work is to bring up by a descriptive method, how ike movement of Multicultural Religious Education, as a one of the current understanding m the field of education, is transfered to field of religious education and how it is reflected on religious education curriculums. It has studied to designate how the new movement, named“multicultural religious education'”has been based on theological, psychological and sociological ground, and the endeavours of reflecting on curriculums. The dissertation has consisted of three chapters except for introduction. In the introduction the problem the aim and its imporience have been brought up, and the hypothesis has been set out to test along the work. It also has been completed by gathering methods of datum, which is used in the investigation, and by given knowledges related to restriction&ry of the work M the first chapter, it is discussed the traces of the multicultural religious education at educational applications in Ottoman Empire. After given knowledge about the process view how the movement of the multicultural religious education had been tamsfered to teh field of religious education and which different understandings had appeared in this paid. In the second chapter, it is brought up the endeavors about establishing of the multicultural religious education and that endeavour are studied one by one in the theological, psychological and sociological fields. In chapter three we have tried to explain how the educational programs and multicultural education systems had been reflected to the christian curriculums in addition wlftMe to designiim that dominant understandings at developing curriculums and improving systems under tkoose religious curriculums effects the attempts for improving religious curriculums.