The Integration of Turkish immigrants in Germany and Denmark
Almanya ve Danimarka'da Türklerin entegrasyonu
- Tez No: 125047
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KİRİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KISA ÖZET Almanya ve Danimarka'da Türk Göçmenlerin Entegrasyonu Hazırlayan Hasan Yönten Bu çalışma uluslararası göç olgusunun globalleşme sürecinde endüstri leşmiş ulus- devletlere nasıl meydan okuduğunu incelemektedir. Globalleşme, iletişim, ulaşım ve insan haklan alanlarındaki devrimsel gelişmeleri ifade ettiği gibi gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasında var olan sosyal, ekonomik ve siyasal uçurumun gittikçe derinleştiği gerçeğinide kapsar. Bu özellikleriyle globalleşme uluslararası göçe ivme kazandırmış, göçmenlerin ulus- ötesi bağlar oluşturmasına yardımcı olmuş ve göç alan ülke toplumlarında kontrol edilemeyen etnokültürel farklılaşmalara sebep olmuştur. Özü vatandaşlık kurumu tesis etmek ve toplumun bütünlüğünü sağlamak olan ulus-devletler uluslararası göçten kaynaklanan etnokültürel farklılaşmayı kendi özlerine yönelmiş bir tehdit olarak algılamakta ve iki farklı mücadele yolu benimsemektedirler. Bunlardan biri homojen diğeri heterojen ulus anlayışına dayalı politikalardır (homojenlik politikaları ve heterojenlik politikaları). Birinci tür politikalar asimilasyon ve diferansiyel dışlamayı kapsarken, ikincisi çokkültürlülüğü içerir. Bu tezin iki temel amacı var. Birincisi, dayandığı temel varsayımları globalleşme süreciyle zayıflayan her iki politikanında göçmenleri bütünüyle entegre etmede başarısız olacağını göstermektir. İkincisi, heterojenlik politikalarının diğer politikalara göre daha başarılı olma potansiyelinin mevcut olduğunu anlatmaktır. Bu tez iki sanayileşmiş Avrupa ülkesi olan Almanya ve Danimarka'yı göç ve entegrasyon anlayışları çerçevesinde özellike Türk göçmenler merkezinde karşılaştırmaktadır. Tez yakın zamana kadar diferansiyel/asimilasyonist politikalar uygulamış olan Almanya'nın vıve çokkültürlü politikalar benimsemiş olan Danimarka'nın Türk göçmenleri entegre etmede ne kadar başarılı ve ya başarısız olduğunu incelemiştir. Başarı Türk göçmenlerinin eğitim, iş piyasaları, konut ve yerleşim biçimleri, yabancı düşmanlığı, siyasal katılım ve karışık evlilikler alanlarındaki göreli durumlarına bakılarak ölçülmeye çalışılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Integration of Turkish Immigrants in Germany and Denmark by Hasan Yönten This study has mainly attempted to analyze the challenge of international migration toward the industrialized nation-states in the course of globalization. Characterized by the revolutionary developments in the areas of communication, transportation and human rights as well as by the widening social, economic and political gap between the developed and less- developed parts of the world, the process of globalization has led to the acceleration of international migration, the transnationalization of immigrants and the uncontrollable ethnocultural diversification within the immigrant receiving societies. The nation-states the essence of which is the institution of citizenship and the integrity of the society perceive the ethnocultural diversification caused by international migration as a threat to their very bases and try to cope with it by two different types of policies: the policies based on the concept of a homogeneous nation (policies of homogeneity), and those based on the concept of a heterogeneous nation (policies of heterogeneity). While the former includes assimilation and differential exclusion, the latter contains multiculturalism. This thesis has two purposes. Firstly, it aims to show that neither the policies of homogeneity nor those of heterogeneity can be fully successful in the integration of immigrants. Secondly, it aims to reveal that the policies of heterogeneity tend to be more successful than the other type of policies. The thesis compared and contrasted two European industrialized nation-states, namely Germany and Denmark in regard of their immigration policies with a special reference to IVTurkish immigrants. It has investigated the effectiveness of the German model (defined as differential exclusionist/assimilationist until very recently) and the Danish model (regarded as multiculturalist) in integrating Turkish immigrants. The success has been measured by the relative position of Turkish immigrants in the six fields, namely education, labor market, housing and settlement pattern, xenophobia, political participation and intermarriage.