An İnvestigation for increaning share of boron minerals in international market
- Tez No: 65524
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABİT GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Dünyanın en büyük ve en nitelikli bor rezervlerine sahip olan Türkiye'nin maden ihracatında bor cevher ve türevleri önemli bir paya sahiptir. Türkiye dünya pazarlarında daha büyük bir pay sahibi olmak için son yıllarda katma değerleri yüksek rafine bor bileşikleri üretimine yönelmekte olup, satılabilir bor madeni üretiminin % 80-85'ini ve rafine bor ürünlerinin ise % 70-80'ini ihraç etmektedir. Bu proje, Türkiye'de Etibank tarafından üretimi ve pazarlanması gerçekleştirilen bor madenlerinin dünya pazarlarında daha etkin rol oynayabilmesi ve cevher satışı yerine rafine ürünlere gidilebilmesine yönelik önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Boron ores and derivatives play a major role in the export of Türkiye which has the largest and the best quality reserves of boron minerals In order to acquire a larger share in the world boron market, Türkiye has directed its boron production to refined boron products with added values, while it has exported about 80-85 % of the salable boron ores and about 70-80 % of the refined boron products in recent years. This work consists of some suggestions for increasing the Türkiye' s share in the world market for boron products, directing Türkiye's boron production to refined products instead of marketing boron ores.