Computation of gradually varied flow profiles in open channels
Açık kanallardaki tedrici değişken akımların profillerinin hesaplanması
- Tez No: 65525
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞÜKRÜ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Son yıllarda su kaynaklan planlaması ve hidrolik mühendisliği çalışmaları tüm dünyada hızla gelişmektedir. Bu yüzden hidrolik mühendisHğinin üzerinde çalıştığı konulardan biriside açık kanallardaki tedrici değişken akımları su yüzeyi profilleridir. 20. yüzyılda bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler açık kanallardaki tedrici değişken akımların su yüzeyi profiUerinin hesap lanmasını kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada temel hidrolik konularının bilindiği kabul edilmiştir. Sunulan çalışmada açık kanallardaki tedirci değişken akımların su yüzeyi profilleri ve bunların bilgisayar yardımyla hesaplanması incelenmiştir. Ayrıca sayısal örnekler verilmiş ve bu örnekler bilgisayar programları yardımıyla hesaplanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ru ABSTRACT In recent years water-resources projects and hydraulic engineering works have been developing rapidly throughout the world. One of the subjects that hydraulic engineering deals with is gradually varied flow profiles in open channels. The advances in computer technology in the XXth century simplified the computation of the computing gradually varied flow profiles in open channels. In this study, the basic hydraulic subjects are supposed to be known. The objective of the presented study is to investigate the computation of gradually varied flow profiles in open channels with the computerized program. Next, numerical examples are given and these examples are calculated and evaluated with the assistance of computer programs.