Kara salyangozu yetiştiricilik denemeleri: Farklı ortam koşulları ve yem kompozisyonlarının etkileri
Heliciculture experiments: The effects of different environmental conditions and feed compositions
- Tez No: 655249
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kara salyangozları, gıda ve farmakoloji endüstrisinde alternatif ticari bir tür olarak önemli potansiyele sahip olup, Türkiye'nin birçok bölgesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Bu çalışmada, yetiştiricilik ortamında, beslenme ve kültür ortamı farklılıklarının kara salyangozlarının (Cornu aspersum) büyüme, hayatta kalma ve et kompozisyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Ek olarak salyangozların tüketim oranları hesaplanarak maliyet analizi yapılmıştır. Deneyler kontrollü ve yarı kontrollü koşullarda gerçekleştirilmiştir ve 3 farklı yem (balık yemi, göbek marul, yerel ot) rejimi uygulanmıştır. Deneme düzenekleri sürekli ve düzenli aralıklarla izlenmiş ve her bir bireyin kabuk yüksekliği, canlı ağırlığı gibi biyometrik özellikleri ölçülmüştür. Sonuçlara göre kontrollü ortamda marulla beslenen grup ve yarı kontrollü ortamda yerel otla beslenen orta boy grupların büyüme oranları daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Land snails have a significant potential as an alternative commercial species in food and pharmacological industry; and can be found commonly in many regions of Turkey. In this study, effects of feeding and culture environment on growth, survival, and meat characteristics of the land snails (Cornu aspersum) were investigated in the culture environment. Additionally consumption rates of the snails were calculated to make cost analysis. Experiments were conducted under controlled and semi-controlled conditions and 3 different feeding regime (fish pellets, lettuce, common weed) were applied. Experimental setups were continuously monitored at regular intervals and biometric characteristics like shell height, weight etc. were measured for each individual. According to the results, grow rates were found higher in snails which were fed with lettuce in controlled conditions and fed with common weed in semi-controlled conditions. Survival rates were higher in semi controlled conditions but found to be similar among three different feeding regimes. In general protein and fat ratios were higher in snails which fed with fish pellets.