Bursa bölgesi kara salyangozunun ( Helix pomatia L. 1758 ) et verimi ve etinin kimyasal yapısı
- Tez No: 28162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BURSA BÖLGESİ KARA SALYANGOZUNUN (Helix pomat i a L. 1758) ET VERİMİ VE ETİNİN KİMYASAL YAPISI İlkin EKEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Selçuk SEÇER 1993, Sayfa: 50 Jüri: Doç. Dr. Selçuk SEÇER : Prof. Dr. Muammer ERDEM : Prof.Dr.Gülten KOKSAL Bu araştırma, kara salyangozlarından olan bağ sal yangozunun (Helix pomatia L. 1758) et veriminin, etinin kimyasal yapısının (besin maddeleri içeriği) ve farklı depolama koşullarının, salyangozun besin maddeleri içeri ğine etkilerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada et verimini belirlemek için tesise işlenmek üzere getirilen canlı bağ salyangozlarından, yenilebilir et kısmının kimyasal yapısını belirlemek için ise bütün işleme safhalarından geçmiş haşlanmış-dondurul- muş bağ salyangozlarından ayrı ayrı örnek alınarak kimyasal analizleri yapılmış, ayrıca -7°C ve -18°C'lerde farklı depolama koşullarının su, ham protein, ham yağ, ham kül içeriğine ve tiyobarbitürik asit miktarına etkileri de incelenmiştir. İL,, ^nIV Yapılan araştırma sonucunda bağ salyangozunun (Helix pomatia L.) et verimi % 40.63 olarak bulunmuştur. Bağ salyangozunun, ortalama canlı ağırlığı 17.586±0.704, kabuk ağırlığı 4.480±0.178 g, yenilebilir et ağırlığı 6.708±0.279 g ve iç organ ağırlığı 4.166±0.190 g olarak bulunmuştur. Bağ salyangozunun, ortalama % 27. 21' ini kabuk, % 25.04* ünü iç organ ve % 4 0.63' ünü yenilebilir et kısmı nın oluşturduğu saptanmıştır. Kimyasal analiz sonuçlarına göre bağ salyangozunda su oranı % 78.52, ham protein % 14.76, ham yağ % 0.48 ve ham kül % 1.28 olarak tespit edilmiştir. Farklı depolama koşullarında, bağ salyangozunun besin maddeleri içeriğinde ve tiyobarbitürik asit mikta rında saptanan farklılık, istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05). ANAHTAR KELİMELER: Bağ salyangozu (Helix pomatia L. 1758), biyolojik özellikler, değer lendirme teknolojisi, et verimi, besin değeri.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Master Thesis MEAT EFFICIENCY and CHEMICAL COMPOSITION OF TERRESTRIAL SNAIL (Helix pomatia L. 1758) IN THE BURSA REGION İlkin EKEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Selçuk SEÇER : 1993, Pages: 50 Jury: Assoc. Prof.Dr. Selçuk SEÇER : Prof. Dr. Muammer ERDEM : Prof.Dr.Gülten KOKSAL The aim of this research was to determine the meat efficiency and the chemical composition of one of the terrestrial snails namely, grape snail and furthermore to investigate the effect of different storage conditions on the nutrient content of the snail. Live grape snail specimens were used to determine the meat efficiency and fully processed boiled-frozen specimens to determine the chemical composition of the meat. Moreover, the effect of two different storage temperatures namely, -7°C and -18 °C on the moisture, crude protein, crude fat and crude ash content as well as thiobarbitursaure acid quantity were investigated. The meat efficiency of grape snail of Bursa region was found to be 40.63 %. The mean live weight, shell weight, edible meat portion and internal organ weight were determined to 17.586±0.704 g, 4.48010.178 g, 6.708İ0.279 g and 4.166±0.190 g respectively.VI It was also found that grape snail consists of 27.21 % shell, 25.04 % internal organs and 40.63 % edible meat. The chemical composition of the grape snail was determined as follows: 78.52 % moisture, 14.76 % crude protein, 0.48 % crude fat and 1.28 % crude ash. The nutrient content and the thiobarbitursaure acid quantity of the grape snail meat did not different significantly (P>0.05) under different storage conditions. KEY WORDS: Terrestrial snail (Helix pomatia L. 1758), biological features, processing technology, meat efficiency, nutrient content.