Orta ileri yaş hipertansif hastalarda kognitif fonksyonlar ve etkin faktörlerin değerlendirilmesi
Cognitive fonctions in middle-advanced age hypertensive patients and evaluation of the effective factors
  1. Tez No: 655257
  2. Yazar: FERİDE ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE AYŞEN HELVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Demans ve diğer kognitif sorunlar yaşlıların önde gelen sağlık problemlerindendir. Hipertansif bireylerde bilişsel durumun daha da sorunlu olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda orta-ileri yaş hipertansif hastalarda kognitif fonksiyonları değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmada Mart 2013'de Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 50-80 yaş arası hipertansif olan 100 ve normotansif olan 30 toplam 130 hasta değerlendirildi. Daha önce demans tanısı almış, serebrovasküler olay (CVA) geçirmiş, psikiyatrik tanı/tedavi almış, kronik böbrek yetmezliği, tiroid hastalığı (hipotiroidi,hipertiroidi) olan, B12-folik asit eksikliği ve ciddi anemisi olan, diyabetes mellitus tanılı hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların yaş, cinsiyet, hipertansiyon başlangıç yaşı, hipertansiyona yönelik ve eşlik eden hastalıklara yönelik aldığı tedavi, boy, kilo, Vücut Kitle İndeksi (BMİ) ve eşlik eden hastalıkların verileri kaydedildi. Hastaların ve kontrol grubunun kognitif fonksiyonlarını değerlendirmek için standardize mini mental test (MMT) uygulandı. Bu amaçla oryantasyon (10 puan), kayıt hafızası (3 puan), dikkat ve hesap yapma (5 puan), hatırlama (3 puan) ve lisan (9 puan) fonksiyonları toplam 30 puan üzerinden değerlendirildi. Her iki grupta MMT skoru belirlendikten sonra birinci aşamada hasta grubu için cinsiyet, yaş, hipertansiyon başlangıç yaşı, hipertansiyon süresi, Vücut Kitle İndeksi V (BMI) ve MMT skoru değişkenleri için ilişki analizleri yapıldı. İkinci aşamada kontrol grubu için yaş, cinsiyet, BMI ve MMT skoru için ilişki analizleri değerlendirildi. Bulgular: MMT skor ortalaması hipertansif grupta (24.8 ± 0.33), kontrol grubundan (26.± 0.53) anlamlı düşük saptandı (p 0.0146). MMT'in parametrelerinden olan oryantasyon (p 0.0223) ve hatırlama (p 0.0058) hipertansif grupta kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı. Sonuç: Hipertansif hastalarda MMT skoru düşük saptanmaktadır. Ilımlı kognitif bozukluk ve demans hipertansif bireylerde daha sık görülen bilişsel poblemlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate factors affecting cognitive function in internal medicine outpatients. Methods: A total of 130 consecutive outpatients aged 50-80 years old were included in this cross-sectional study conducted at Okmeydani Training and Research Hospital, Istanbul, Turkey between March and May 2013. Cognitive function was evaluated via Standardized Mini-Mental State Examination (SMMSE) scores. Logistic regression analysis was performed to determine factors predicting poor cognitive function. Results: Mild-to-moderate cognitive impairment was noted in 39.2% of the patients. Median (interquartile range) total SMMSE scores were significantly higher in patients aged 60 years (27.0 (2.0) vs. 25.0 (5.0), p=0.000).