Dirençli hipertansyonun Vücut Kitle İndeksi ile ilişkisi
The association of refractory hypertention with body mass index
- Tez No: 655256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hipertansiyon dünyada ölüme yol açan risk faktörleri arasında birinci sırada bulunmakta ve dünyadaki bütün kardiovasküler olayların yaklaşık % 50'sinden sorumlu tutulmaktadır .2000 yılında tüm dünyada 972 milyon hipertansif rahatsızlığı olan hasta tespit edilmiştır .2025 yılında tüm dünyada 1,56 milyon hipertansif rahatsızlığı olan hasta olacaktır . Artmış arterial kan basıncı gelişmiş ülkelerde muhtemelen en önemli halk sağlığı sorunudur,yaygın asemptomatik teşhisi kolay genellikle kolay tedavi edilebilen ve eğer tedavi edilmezse sıklıkla öldürücü komplikasyonlara yol açabilir. Yaş, ırk, cinsiyet, sigara içimi, alkol alımı,serum kolesterolu , glukoz intoleransı ve kilo bu hastalığın prognozunu değiştirebilir. Obezitenin toplumda çok yaygın bir halk sağlığı sorunu olduğu göz önüne alınırsa ucuz ,kolay uygulanabilir ve doğruluk oranı yuksek bir yöntemin tanı ve takipte kullanılması ihtiyacı vardır. Vücut kitle indeksi (VKİ) bu anlamda en çok kullanılan ve vucüt yağ dokusu miktarı ile iyi korele olan bir parametredir . Bu çalışmamızda dirençli hipertansiyonun BKİ ile arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmada 114'ü (%28,5) erkek , 286 'sı (% 71,5) kadın toplam 400 hasta değerlendirildi. Erkek hastalarda ortalama yaş 59.5 ± 11,40 ,hipertansiyon süresi 6.57 ± 5,35 ve VKİ 28.15 ± 4,13 bulundu . Kadın hastalarda ortalama yaş 57.68 ± 10,29, hipertansiyon süresi 7.75 ± 5.88 ve VKİ 30.86 ± 5.48 tespit edildi. Çalışmaya alınan hastaların toplam 60'ı dirençli hipertansiyon olarak değerlendirildi. Dirençli hipertansiyonu olan hastaların olmayanlara göre VKİ değerleri T-testi ile kıyaslandı anlamlı fark bulundu (t=2.92, p=0,005). Dirençli hipertansiyonu olan hastaların VKİ ortalaması 32.16 bulundu , dirençli olmayan hipertansiyonu olan hastaların BKİ 29.71 bulundu. VKİ gruplara ayrıldığında dirençli olan grubun olmayana göre daha çok morbid ve obez olduğu görüldü, kıyaslama ki –kare testi ile yapıldı ( χ 2 =8.48;p=0.037) VKİ ile dirençli hipertansiyon arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Hypertension ranks first among the risk factors leading to death in the world and is responsible for approximately 50% of all cardiovascular events in the world. By 2025, there will be 1.56 million hypertansive patients worldwide. Age, race, gender, smoking, alcohol intake, serum cholesterol, glucose intolerance and weight can change the prognosis of this disease. Obesity is a very common public health problem in society and it is a parameter that correlates well with the amount of body fat tissue used. In this study, we aimed to investigate the relationship between resistant hypertension and BMI. A total of 400 patients, 114 (28.5%) male, 286 (71.5%) female, were evaluated in the study. The mean age in male patients was 59.5 ± 11.40, the duration of hypertension was 6.57 ± 5.35 and the BMI was 28.15 ± 4.13. The mean age was 57.68 ± 10.29, the duration of hypertension was 7.75 ± 5.88 and the BMI was 30.86 ± 5.48 in female patients. A total of 60 of the patients included in the study were evaluated as resistant hypertension. The BMI values of the patients with resistant hypertension were compared with the T-test and a significant difference was found (t = 2.92, p = 0.005). The mean BMI of patients with resistant hypertension was 32.16, and for patients with non-resistant hypertension was 29.71. When the BMI was divided into groups, it was observed that the resistant group was more morbid and obese than the non-resistant group. We found a strong relationship between BMI and resistant hypertension.