Tip II diabetes mellitus'lu hastalardabifazik analog ve nph-regüler insülinkarışımlarının kilo aldırıcı etkilerinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the weight‐increasing effects of biphasic analog and regular nph insulin mixtures in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 655258
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA TEMİZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kilo alımı diyabetik hastalarda glisemik kontrolü kötüleştirmesi, diyabetik ve kardiyovasküler morbidite ve mortaliteyi artırması ve dahası sosyal ve psikolojik problemler oluşturması açısından önemli bir sorundur. Çalışmamızda Bifazik Analog ve NPH-Regüler insülin karışımlarının Tip 2 Diabetes Mellitus‟lu hastalarda bir yıl süreyle kilo aldırıcı etkilerini değerlendirdik. Bifazik Analog İnsülin Karışımı(25 ve 30 mix) ve NPH-Regüler İnsülin Karışımı(70/30) alan iki grup Tip 2 diyabetik hasta değerlendirildi. Analog karışımlarla günde iki kez tedavi edilen 29‟u erkek, 42‟si kadın toplam 71 hasta grup I olarak kabul edildi. Regüler karışım ile günde iki kez tedavi edilen 23‟ü erkek, 46‟sı kadın toplam 69 hasta grup II olarak kabul edildi. Başlangıç kilo, Vücut Kitle İndeksi (VKI), 6. ve 12. aylarda kilo ve VKI değerlendirildi. Başlangıç kilo, VKI, diyabet süresi, günlük insülin dozları, kullanılan antidiyabetikler ve sigara kullanımı açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Grup I‟de tedavi süresince ortalama kilo alımı 6. ayda 1,41±2,7kg, birinci yılda ise 2,08±3,74kg iken, grup II‟de 6. ayda 1,51±3,0kg ve birinci yılda 2,29±3,85kg olarak saptanmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda, her iki grupta başlangıç kilolarına göre 6. ay ve birinci yıldaki kilo artışı istatistiksel olarak anlamlıdır. Ancak her iki grup kilo artışı açısından birbiriyle karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Grup I‟de tedavi süresince ortalama VKI artışı 6. ayda 0,53±0,99 kg/m², birinci yılda ise 0,79±1,36 kg/m² iken grup II‟de 6. ayda 0,60±1,20 kg/m² ve birinci yılda 0,90±1,54 kg/m² olarak saptanmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda, her iki grupta başlangıç VKI‟larına göre 6. ay ve birinci yıldaki VKI artışı istatistiksel olarak anlamlıdır. Ancak gruplar arasında VKI farkları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur (p>0.05). Analog karışım ve regüler karışım insülinlerin kilo aldırıcı etkisi benzer bulunmuştur. Hastaların tedavi ve takiplerinde bu durum dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Weight gain is a significant problem in diabetic patients in terms of worsening glycemic control, increasing diabetic and cardiovascular morbidity and mortality, and contributing to social and psychological problems. In the present study, we evaluated the effects of a biphasic analog and regular NPH insulin mixtures on weight gain in patients with Type 2 diabetes mellitus (T2DM) over 1 year. Methods: Group I consisted of 71 patients (29 men and 42 women) being treated with analog mixtures (insulin lispro 75/25 mix and biphasic insulin aspart 70/30 mix) twice daily; Group II consisted of 69 patients (23 men and 46 women) being treated with a regular insulin mixture (70/30) twice daily. Starting weight, body mass index, HbA1c, and hypoglycemic episodes were evaluated after 6 and 12 months. Results: Weight gain in Group I at 6 and 12 months was 1.41 ± 2.70 and 2.08 ± 3.74 kg, respectively. In Group II, weight gain at 6 and 12 months was 1.5 ± 3.0 and 2.29 ± 3.85 kg, respectively. Intragroup comparisons indicated that, for both groups, weight gain at 6 and 12 months differed significantly from the starting weight. However, no significant differences in weight gain were found between the two groups (P > 0.05). Conclusions: The weight‐increasing effects of an analog mixture of insulin and the NPH regular mixture of insulin appear to be similar. This should be taken into account when determining the type of insulin to use in treating T2DM patients.