Investigation of the role of LAP1B in transcriptional regulation of muscle cells
LAP1B proteinin kas hücrelerinin transkripsiyon regülasyonundaki rolünün araştırılması
  1. Tez No: 655269
  2. Yazar: GÜLSÜM KAYMAN KÜREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN RUKİYE DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çekirdek iç membran proteini LAP1B'nin (lamina-ilişkili polipeptit 1, izoform B) işlev kaybı insanda kas distrofisi ve kardiyomiyopatiye neden olmaktadır. LAP1B'nin kas dokusundaki işlevi henüz bilinmemektedir. Tezin amacı, LAP1B'yi ifade etmeyen kas hücrelerinin farklılaşma sürecinde transkriptom düzeyindeki değişikliklerin belirlenmesi ile, insanda neden olduğu kas distrofisinin moleküler patogenezinin anlaşılmasına katkı sağlamaktır. Bu amaçla in vitro model olarak kullanılmak üzere kontrol ve bir LAP1B-ilişkili kas distrofisi hastasına ait primer fibroblastlar ölümsüzleştirilmiş ve uyarılabilir MyoD gen transferi gerçekleştirilmiştir. Kontrol hücrelerin sekiz günde olgun miyotüpler oluşturduğu gözlenirken, mutant hücrelerin füzyon kapasitelerinin çok düşük olduğu ve farklılaşmayı tamamlayamadıkları bulunmuştur. Ayrıca C2C12 fare miyoblastlarında LAP1A/B ifadesinin baskılanmasına neden olan mutasyonlar oluşturulmuş ve aynı bulgular gözlenmiştir. RNA dizileme yöntemi ile kontrol ve mutant hücrelerde tüm transkriptom içerisinde ifadesi değişen genler ve görev aldıkları yolaklar belirlenmiştir. Bu yolaklar arasından kas kasılması, hücre döngüsü, mitozda kromatit segregasyonu ve hücre dışı matriks organizasyonu öne çıkmıştır. Mutant hücrelerin p21 ifadesinin baskılanmış olmasına rağmen hücre döngüsünden çıktıkları hücre döngüsü analizi ile belirlenmiştir. Son olarak mutant hücrelerde p53 ifadesinde ve mikroçekirdek sayısında gözlenen artışın, hücresel stres ve DNA hasarı ile ilişkili olduğu görülmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, LAP1B'nin kas farklılaşmasının erken evresinde hücre döngüsü çıkışında rolünün olmadığı ancak miyogenin ifadesinin uyarılması için DNA hasarının tamirinde görevli olabileceğine işaret etmektedir. LAP1'in yeni yolaklardaki olası rolünün tanımlanması, tedavide hedeflenebilir yolakların keşfedilmesine de olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The loss-of-function of the inner nuclear membrane protein LAP1B (lamina-associated polypeptide 1, isoform B) causes muscular dystrophy and cardiomyopathy in humans. The function of LAP1B in muscle is still unknown. The goal of this thesis is to contribute to the understanding of the molecular pathogenesis underlying muscular dystrophy caused by LAP1B, by determining transcriptional changes occurring throughout differentiation of muscle cells lacking LAP1B. For this purpose, primary fibroblasts isolated from healthy and one patient affected by LAP1B-related muscular dystrophy were immortalized and myoconverted with inducible MyoD gene transfer. Whereas control cells formed mature myotubes within eight days, mutant cells demonstrated very low fusion potential and failed to fully differentiate. Mutations causing knockdown of LAP1A/B expression were created in C2C12 mouse myoblasts and similar results were observed. By RNA sequencing, genes differentially expressed in control and mutant cells within the transcriptome and enriched pathways were identified. Muscle contraction, cell cycle, mitotic chromatid segregation and extracellular matrix organization were among the most significantly enriched pathways. It was shown by cell cycle assay that despite downregulation of p21 expression, mutant cells withdrew from the cell cycle. Finally, upregulation of p53 expression and increase in the number of micronuclei in mutant cells were related to cellular stress and DNA damage. These findings demonstrated that LAP1B is not involved in cell cycle exit but might suggest a role in DNA damage repair necessary for the induction of myogenin expression. Identification of previously unknown pathways for LAP1 will contribute to the discovery of novel targets for therapy.