Malnütrisyonlu çocuklarda silik nörolojik belirteçlerin araştırılması
A study of soft neurological signs in children with malnutrition
- Tez No: 655280
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FAHRİYE TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Malnütrisyon; besin ve enerjinin yetersiz ve dengesiz alınması sonucu ortaya çıkan klinik tablodur. Silik nörolojik bulgular kaynağı belirlenebilen nörolojik bir bozukluğun olmadığı durumlarda muayenede saptanan normal dışı motor ya da duyusal bulgulardır. Çalışmamızda; malnütrisyonlu çocuklarda, malnütrisyonun derecesi ile silik nörolojik bulgular arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 01.01.2020-01.04.2020 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniğimize başvuran 8-17 yaş arası 57 malnütrisyonlu ve 59 sağlıklı olgu alındı. Tüm olgular için sosyodemografik bilgiler, antropometrik ölçümler, nörolojik muayene bilgilerinden oluşan olgu rapor formları dolduruldu. Her bir katılımcıya Buchanan&Heinrichs tarafından geliştirilen 'Nörolojik Değerlendirme Ölçeği' uygulandı. BULGULAR: Malnütrisyonlu olgularda, kötü sosyoekonomik düzey, anne-baba eğitim düzeyinin düşüklüğü, düşük doğum ağırlığı, kalabalık ailede yaşam, yetersiz anne sütü alımı, sağlıklı olgulara göre anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla p=0,005, p=0,003, p=0,023, p=0,003, p=0,024, p=0,017).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Malnutrition is a clinical entity that occurs as a result of inadequate nutrient and energy intake. Soft neurological signs are abnormal motor or sensory signs detected at the examination in the absence of a neurological disorder with a detectable origin. Our study aimed to evaluate the relationship between the degree of malnutrition and soft neurological signs in children with malnutrition. MATERIALS AND METHOD: This study enrolled 57 patients aged 8-17 years with malnutrition who presented to Adnan Menderes University, Faculty of Medicine, Pediatric Gastroenterology Clinic between 01.01.2020-01.04.2020 and 59 healthy subjects. Case report forms consisting of sociodemographic data, anthropometric measurements, and neurological examination findings were filled for all subjects. Each subject was applied to the 'Neurological Evaluation Scale' developed by Buchanan&Heinrichs. RESULTS: Patients with malnutrition had a poorer socioeconomic level, lower parental educational level, lower birth weight, a higher rate of living in crowded families, and a higher rate of inadequate intake of breast milk than the healthy control group (p=0.005, p=0.003, p=0.023, p=0.003, p=0.024, p=0.017, respectively).