Yüksek irtifa hastalıklarını öngörmede kullanılabilecek biyomarker ve fizyololik parametreler
Biomarker and physiological parameters that can be used to predict high altitude illness
  1. Tez No: 655281
  2. Yazar: AKIN YOLCUBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT AVCİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yüksek irtifa hastalıklarına yatkın bireyleri önceden tespit edebilmek için hastalığın oluşumunda rol alan fizyolojik ve biyokimyasal süreçler aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada daha önce hipoksi, pulmoner hipertansiyon, akut kalp yetmezliği ve inflamasyon süreçlerinin araştırılmasında kullanılmış 8 farklı biyomarker (BNP, HIF-1α, NGAL, MMP-3, MMP-9, SESN2, Substance P, U-II) değerlendirilmiş ve bunların Yüksek İrtifa Hastalıkları ile ilişkisi araştırılmıştır. Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun Rize'de düzenlediği eğitim tırmanışına katılan dağcı grubundan gönüllü olarak çalışmaya katılan 52 kişinin 2200 metredeki birinci kamp alanında vital bulguları ölçülmüş, venöz kan örnekleri alınmış ve Lake Louise Skorlaması uygulanmıştır. Bu kamp alanında hastalık tespit edilmeyen bireylerin daha yüksek irtifadaki ikinci kamp alanında vital bulgularının ölçümü ve Lake Loise Skorlaması tekrarlanmıştır. Buna göre dağcı grubu Akut Dağ Hastalığı olan (ADH+) ve Akut Dağ Hastalığı olmayan (ADH-) şeklinde iki gruba ayrılarak elde edilen veriler karşılaştırmalı değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye alınan 52 kişilik dağcı ekibinde ortalama yaş 34,58 ± 11,53 olup en düşük yaş 20 en yüksek yaş 61'dir. 6 kadın ve 7 erkek olmak üzere toplam 13 kişiye (%25) Akut Dağ Hastalığı tanısı konulmuştur. Cinsiyet ile hastalığa yatkınlık arasında bir ilişki saptanmadı (p=0.232). Araştırılan markerlerdan MMP-9 ve Substance P'nin Akut Dağ Hastalığı olan grupta birinci kamp alanındaki değerlerinin daha yüksek olduğu (p=0,037 ve p=0.038), diğer sonuçların ise her iki irtifada istatistiksel olarak farklı olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Physiological and biochemical processes that play a role in the formation of the disease are tried to be clarified in order to detect individuals who are prone to high altitude disease. In this study, 8 different biomarkers (BNP, HIF-1α, NGAL, MMP-3, MMP-9, SESN2, Substance P, U-II) that have been used to investigate hypoxia, pulmonary hypertension, acute heart failure and inflammation processes have been evaluated and their relationship with High Altitude Illness has been investigated. In the first camp area at 2200 meters, vital signs were measured, venous blood samples were taken and Lake Louise Score were made for 52 people who participated in the training climb organized by the Turkish Mountaineering Federation in Rize. Measurement of vital signs and Lake Loise Score were repeated in the second campground at higher altitude of the individuals with no disease detected in this campground. According to this, the climbers group was divided into two groups as acute mountain sickness (AMS+) and non-acute mountain sickness (AMS -) and the data obtained were evaluated comparatively. The average age of the mountaineer team of 52 people evaluated is 34.58 ± 11.53 and the lowest is 20, the highest is 61. A total of 13 people (25%), including 6 women and 7 men, were diagnosed with Acute Mountain Sickness. MMP-9 and Substance P were higher in the group with Acute Mountain Sickness (p=0.037 and p=0.038) at first campground than the markers studied in the study, while the other results were not statistically different at both altitudes.