Simulation and design of a 3-phase PWM ac-to-dc rectifer
3-faz DGB aa-da doğrultucunun benzetimi ve tasarımı
- Tez No: 65529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tezde sabit anahtarlama frekansında tahmini akım kontrolü (PCFF) yöntemi altında çalışan 3 -faz darbe genişlik bindirimli ac-dc doğrultucu için yazılan benzetim programı ve laboratuvarda kurulan devre uygulaması tanıtılmaktadır. Doğrultucunun matematiksel modeli verilmekte ve uygulanacak kontrol stratejisi tanıtılmaktadır. Yazılan benzetim programı bu matematiksel modeli kullanarak tüm sistemin belirtilen kontrol mantığı altında çözümlemesini yapmaktadır. Devrenin uygulanmasında doğrultucu giriş akımlarının sinüs şeklinde ve giriş güç faktörünün bir olması hedeflenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Sürekli hal ve geçici durum işaretlerini içeren benzetim programı sonuçlan deneysel olarak elde edilenlerle karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A dedicated simulation program for a 3-phase pulse width modulated ac-to-dc rectifier under the predicted current control with fixed switching frequency (PCFF) and its implementation in the laboratory are presented in this thesis. This thesis gives the mathematical model of the rectifier and introduces the proposed control strategy. The dedicated simulation program uses this mathematical model and analyses overall system under the specified control logic. The line currents at the input of the rectifier are sinusoidal at unity power factor. The theoretical results of the simulation program containing steady- state and transient waveforms are experimentally verified.