Ratlarda ovalbümin-proteaz ile oluşturulan allerjik rinit modelinde nigella sativa yağı ile mometazon furoatın tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of treatment efficacy of nigella sativa oil and mometasone furoate in ovalbumin-protease-induced allergic rhinitis model in rats
  1. Tez No: 655292
  2. Yazar: RECEP GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DENİZ TANSUKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada alerjik rinit semptomlarının önlenmesinde bir topikal steroid olan mometazon furoate ile antialerjik ve immunomodülatör etkinliği bilinen nigella sativa yağının sistemik kullanımının, rat alerjik rinit modeli üzerindeki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, sağlıklı Wistar Hannover cinsi sıçanlar üzerinde gerçekleştirildi. 250-350 g ağırlığında, 2-4 aylık 28 adet Wistar Hannover cinsi sıçan randomize olarak 7'li olarak 4 gruba ayrıldı. Alerjik rinit modeli oluşturulduktan sonra nazal semptomlar gözlemlenerek skorlandı ve sakrifiye işlemi sonrasında sıçanların nazal mukozaları histolojik olarak değerlendirildi. Işık mikroskobu ile yapılan incelemede silya kaybı, goblet hücre artışı, vasküler konjesyon, vasküler proliferasyon, enflamatuar hücre infiltrasyonu, eozinofil infiltrasyonu ve kondrositlerdeki hipertrofi derecesi değerlendirilerek skorlandı. Bulgular: Her iki gruptaki sıçanlarda burun kaşıma, hapşırma gibi tipik alerjik rinit semptomlarının belirgin derecede azaldığı belirlendi .Mometazon furoat verilen grup olan 3.grup ile Nigella sativa verilen grup olan 4. gruptaki hayvanlarda ise burun kaşıma ve hapşırma sayılarında günler arasında farklılık olmadığı görülmüştür. Burun kaşıma p değerleri ise sırasıyla p = 0.122, p = 0.748, p = 0.947, p = 0.393, p = 1.000, p = 0.588, p = 0.333 ve hapşırma p değerleri sırasıyla p = 0.122, p = 0.700, p = 1.000, p = 0.477, p = 0.790, p = 0.840, p = 0.630. Nigella sativa oil grubunda , alerjik rinitte görülen tipik enflamatuar değişiklikler saptanmadı Kontrol grubu ile nigella sativa gruplarının %85.7' sinde, mometazon furoat grubunun %71.4' ünde ise inflamasyon tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
objective:In this study, it was aimed to compare the effects of systemic use of mometasone furoate, a topical steroid, and nigella sativa oil with known antiallergic and immunomodulatory effects on the rat allergic rhinitis model. Materials and Methods: The study was performed on healthy Wistar Hannover rats. 28 Wistar Hannover rats weighing 250-350 g, 2-4 months old, were randomly divided into 4 groups of 7 rats. , After the allergic rhinitis model was created, nasal symptoms were observed and scored, and nasal mucosa of all rats were evaluated histologically after sacrification. Loss of cilia, increase of goblet cells, vascular congestion, vascular proliferation, inflammatory cell infiltration, eosinophil infiltration and chondrocyte hypertrophy were scored by light microscopy examination. Results: It was determined that typical allergic rhinitis symptoms such as nasal scratching and sneezing were significantly reduced in the rats in the both groups. It was observed that there was no difference between the days in the number of nose scratching and sneezing in the animals in the group 3 ,which was treated with mometasone furoate,and in the group 4,which was given Nigella sativa.Nose scratching p values were p = 0.122, p = 0.748, p = 0.947, p = 0.393, p = 1.000, p = 0.588, p = 0.333 and sneezing p values were respectively p = 0.122, p = 0.700, p = 1.000, p = 0.477, p = 0.790, p = 0.840, p = 0.630.