Ahşap levha yüzeylerine uygulanan melamin kağıtlarda taguchi deney tasarımı ile ürün geliştirme
Development of melamine paper overlaid using taguchi experiment design
- Tez No: 655332
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ahşap esaslı kompozit levhalarda özellikle HDF parkelerde yüzey kaplama malzemesi olarak kullanılan emprenyeli kâğıtların üretim sürecine ait girdi parametreleri değiştirilerek kalite özelliklerinin iyileştirilmesi Taguchi Deney Tasarımı yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Değerlendirilecek faktör ve etkileşimlerin belirlenmesinde sektörde önemli kapasite değerine sahip büyük ölçekli bir üretim tesisinin üretim süreci gözlenmiş, ürün kalite karakteristiğine etki eden ve en önemli olduğu düşünülen, Al2O3 partikül boyutu, yüzey modifikatör ajanı ve melamin tozu hammaddesinden oluşan üç faktör değerlendirmeye alınmıştır. L18 ortogonal dizin kullanılarak, deneyler üçer kez tekrarlı olarak uygulanmıştır. Kalite karakteristiği olarak renk ve parlaklık ölçümleri ile örnekteki leke sayısını dikkate alan duyusal analiz yöntemi kullanılmıştır. Deney faktörlerinin kalite karakteristikleri üzerinde anlamlı etkisinin olup olmadığı ANOVA analizi ile ayrı ayrı test edilmiştir. Değerlendirilen faktörlerin sonuç üzerinde etkisinin ancak %57'lik kısmı modelde ifade edilebilmiştir (R2adj=0,5785). Model üzerinde değerlendirmeye alınamayan diğer faktörlerin etkisi de göz ardı edilmeyecek kadar yüksek çıkmıştır. İstatistiksel analizler sonrasında elde edilen en iyi değerin melamin tozu hammaddesinde A2'nin, partikül boyutunda 30-60 µm'nin ve yüzey modifikatör ajanında ise N-((3-trimetoksisilil) propil) etilendiamin'in olduğu tahmin edilmiştir. Yapılan doğrulama deney sonucu, analiz sonucu ile tutarlı olduğunu göstermiştir. İstatistiksel verilerin analizi SEM görüntüleriyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Impregnated papers used as a coating material in wood-based composite, especially in HDF parquets, were improved by using the Taguchi Experimental Design method by changing the input parameters of the production process. In determining the factors and interactions to be evaluated, the production process of a large-scale production facility with an important capacity value in the sector was observed, and three factors that affect the product quality characteristics and thought to be the most important, consisting of Al2O3 particle size, surface modifier agent and melamine powder raw material were evaluated. The experiments were carried out in repeat three times using the L18 orthogonal array. Color and brightness measurements and sensory analysis method, which takes into account the number of stains in the sample, were also used as quality characteristics. Whether the experimental factors have a significant effect on the quality characteristics was tested separately by ANOVA analysis. Only 57% of the effect of the evaluated factors on the result could be expressed in the model (R2adj = 0.5785). The effect of other factors that could not be taken into consideration on the model was also too high to ignore. After the statistical analysis, it was estimated that the best value obtained was A2 in the melamine powder raw material, 30-60 µm in the particle size and N-((3-trimethoxysilyl) propyl) ethylenediamine in the surface modifier agent. The validation experiment result showed that it was consistent with the analysis result. Analysis of statistical data was supported by SEM images.