Mineral katkıların reaktif pudra beton özelliklerine etkisi
Effect of mineral additives on reactive powder concrete properties
  1. Tez No: 655356
  2. Yazar: IBRAHIM SASSI ALI ISSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Reaktif Pudra Betonu (RPB) yüksek mekanik dayanım, süneklik, tokluk ve durabilite özelliklerine sahiptir. RPB eşsiz karışım tasarımı, üretim teknikleri, yüksek oranda bağlayıcı kullanımı, silisli malzeme ikamesi, yüksek oranda yeni nesil su azaltıcı kimyasalların kullanımı ve su/bağlayıcı oranının düşürülmesi gibi özellikleri ile geleneksel betondan farklılıklar gösterir. Çalışmada 16 farklı karışım tasarlanmış; silis dumanı (SD) %5, %10, yüksek fırın cürufu (YFC) %40, %50, %60, pomza tozu (PT) %10 ve %20 gibi farklı oranlarda, tekli, ikili ve üçlü karışımlar şeklinde çimento yerine ikame edilerek, mineral katkıların RPB'lerin mekanik performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Agrega/bağlayıcı ve su/bağlayıcı oranları sabit tutulmuş, RPB numuneleri su ve laboratuvar kürü olmak üzere iki farklı ortamda olgunlaştırılmış, sertleşmiş numunelere 3, 7, 28 ve 90. günün sonunda eğilme, basınç ve ultrases geçiş hızı testleri uygulanmıştır. %10 SD-%20 PT ikameli numunenin 90 günlük basınç dayanımının 129,0 MPa, %10 SD-%40 YFC-%20 PT ikameli numunenin 90 günlük basınç dayanımının da 133,4 MPa ulaştığı belirlenmiştir. Ayrıca %60-70 ikame oranı karışımlarla yüksek performanslı beton üretiminin mümkün olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Yüksek fırın cürufu, Pomza tozu, Silis dumanı, Eğilme dayanımı, Basınç dayanımı
Özet (Çeviri)
Reactive Powder Concrete (RPC) has high mechanical strength, ductility, toughness, and durability properties. RPC differs from conventional concrete with its unique mix design, production techniques, high rate of binder used, siliceous material substitution, use of new generation water-reducing chemicals at a high rate, and very low water/binder ratio. In this study, 16 different mixtures were designed to study the effects of mineral additives on the mechanical performance of RPC, the cement was replaced by silica fume (SD) as 5%, and 10%, blast furnace slag (BFS) as 40%, 50%, and 60%, pumice powder (PP) as 10%, and 20%, the cement substitution was in form of single, double and triple mixtures in different proportions. Aggregate/binder and water/binder ratios are kept constant, RPC samples were cured by two different regimes including normal water curing and laboratory room curing. Compressive strength and flexural strength tests were conducted in 3, 7, 28, and 90 days, in addition to ultrasonic velocity pulse test. It was determined that the 90-day compressive strength of the sample with 10% SF-20% PP replacement achieved 129,0 MPa, the 90-day compressive strength of the sample with 10% SF-40% BFS-20% PP replacement achieved 133,4 MPa. Also, it was observed that it is possible to produce high-performance concrete with 60-70% of cement replacement. KEY WORDS: Blast furnace slag, Pumice powder, Silica fume, Flexural strength, Compressive strength, RPC