Estimation and comparison of growth parameters of (merluccies merlvecius, Mullus barbatus, upeneus moluccensis, savrida undosguamis) distributed in the Turkish coasts of the Sea of Marmara Agean sea and Mediterannean Sea
  1. Tez No: 65541
  2. Yazar: K.CAN BIZSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ MATER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İİİ ÖZET Balıkçılık Bilimlerinde, doğru yaş tayininin temel bir önşart olduğu bilinmektedir. Yaş verilerinin Balıkçılık Ekolojisi ve Yönetiminde kullanılma amacı, büyüme parametrelerinin yorumlanmasında ve güvenilirliğinde karşılaşılan sorunları en aza indirgemektir. Yaş verileri diğer basit parametrelerden biri değildir. Birincisi zamanı temsil eden tek kriterdir. Dolayısıyla, populasyon dinamiğindeki tüm değişim hızlan yaş temelinde hesaplanabilir. İkincisi, yaş verilerinde oluşabilecek küçük bir hata veya sapma herhangi bir stok tahmin modeli için gereken hesaplamalarda önemli oranda büyüyecektir. Kısaca, yaş verileri sağlamaları yapılmadan kullanılmamalıdır ki, bu yaklaşım günümüz standardı olarak kabul görmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı geleceğe yönelik olarak, daha önce yapılmış çalışmalarda hakim olan yaklaşımlara kıyasla daha güncel bir standarda ulaşması için, ülkemizi çevreleyen üç denizde yayılan dört balık türünün populasyon dinamikleri ile ilgili güncel ve popüler bazı sorulara yanıt bulmak çabasıdır. Bu çalışma,“Türkiye'nin Demersal Balıkçılık Kaynaklarının Etüdü”adlı, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından desteklenen geniş kapsamlı bir araştırma bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu proje, Marmara denizi ile Ege Denizi ve Akdeniz'in ulusal ve uluslararası sularım kapsayacak şekilde, 1991 yazı ve 1993 kışı arasında Sanyo Techno Marine A.Ş ve Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından yürütülmüştür. Bu çalışma için, aym habitatı paylaşmaları halinde birbirlerine rakip iki çift olmak üzere dört tür balık seçilmiştir. Bunlar bakalyaro (Merluccius merluccius) ve rakibi zurna balığı (Saurida undosquamis) ile barbun balığı (Mullus barbatus) ve rakibi paşa barbunu'dur (Upeneus moluccensis). Örneklenen balıklar türlerine ayrıldıktan sonra, örneklerin boy frekans dağılımı belirlenmektedir. Ayrıca, her boy grubunundan en az bir örnek elde edebilecek şekilde 20 adet balığın boy ve ağırlıkları kaydedilip otolitleri alınmıştır. Yaş verileri bu otolitlerin okunması ile elde edilmiştir. Büyüme parametreleri, karşılaştırmalar yapabilmek amacıyla bölgelere, cinsiyete, ve dağılım derinlikleri temellerinde kategorize edilerek hesaplanmıştır. Otolitler, Gj0saeter (1990) tarafından açıklanan şekilde hazırlanarak mikroskobik analize tabi tutulmuşlardır. Çalışmada kullanılan büyüme modeli Von Bertalanffy'nin modelidir (Von Bertalanffy, 1934 & 1957), ve aym modelin mevsimsel salınımları dikkate alan versiyonu da (Pauly et al, 1992; Soriano & Jarre, 1988) FiSAT v.1.01 (Fish Stock Assessment Tools) adlı FAO & ICLARM tarafından geliştirilmiş bir paket program kullanılarak uygulanmıştır. Öncelikle, yaş tayinlerinin sağlaması basan ile yapılmıştır. Bakalyaronun büyümesinde mevsimsel salınmalarda, barbun balığının ise büyüme hızında bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Bundan başka, dört türünde büyüme performanslarında bölgesel bir farklılaşmaya da rastlanmamıştır. Son olarak, Türkiye'nin demersal balıkçılığı üzerinde var olan ve ikisi yerel ikisi indopasifik orijinli olan balık türlerinin rekabetinin yarattığı potansiyel tehdit, İsrail'de yaşanan kötü deneyim vurgulanarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT It is known that accurate methods for age determination are essential prerequisites for fisheries sciences. The aim of utilisation age data in fisheries ecology and management with special emphasis on the present shortages and other problems making interpretions on growth parameters difficult and less reliable. Age data are not simply another parameter to be used to model the catch history of a fishery. Firstly because that age as datum, which defined as a prerequisite in above, is the only criterion that expresses time, and thereby every rates comprised by population dynamics are based on the age. Secondly, the fact that any tiny biases or errors will magnify throughout the computation routines of any stock assessment models. Briefly, age readings should not be used unless they are validated which is respected as a modern standard The scope of this study is mainly to support a useful reference with a more modern standard than the former studies for the studies in future which are desperately needed, via spending efforts on answering some realtime popular questions related with fish population dynamics of four important species distributed three of four seas surrounding Turkey. The study, which was integrated into an international project; titled as“Demersal Fisheries Resource Survey in the Republic of Turkey”; sponsored by Japan International Cooperation Agency (JICA) and Ministry of Agriculture and Rural Affairs of the Republic of Turkey; executed by Sanyo Techno Marine Inc. and Dokuz Eylül Institute of Marine Sciences and Technology, was carried out seasonally in the Sea of Marmara and in the turkish territorial and international waters of the Aegean Sea and the Eastern Mediterranean Sea during the period between summer 1991 and winter 1993. Four species offish, of which are competitor pairs, i.e., hake (Merluccius merluccins) vs. and brushtooth lizardfish (Saurida undosquamis) and red mullet (Mullus barbatus) vs. golden- banded goatfish (Upeneus moluccensis), where they co-occur. The fishes sampled were sorted species by species, and the body length frequency distribution of each species to be investigated were determined. At the same time, 20 specimen were selected for investigating their growth parameters via length-at-age data on the bases of differences in region, sex and depth stratum. Beside these, length-weight relationship were also investigated as complementary parameter related with growth. The ages of fishes were determined via otolith readings. The applied growth model is Von Bertalanffy's (Von Bertalanffy, 1934 & 1957), and the seasonalized version of same model (Pauly et al, 1992; Soriano & Jarre, 1988) for estimating the growth parameters. First of all, the age readings were successfully validated. Some differences in the seasonal oscillation in growth of hake and in growth rate of red mullets have been observed. Furthermore, it was demonstrated that there are no significant regional differences in the growth performances of all four species. Finally, a possible threat for Turkish demersal fishery which has been emerged by the competition of two valuable indigenous demersal species against the two new Lessepsian species, has been pointed out by underlining disappointing Isreali experience.