Okul çağı çocukları ve ebeveynlerine verilen beslenme eğitiminin çocukların beslenme durumu, yeme davranışı ve diyet kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of nutrition education given to school-age children and their parents on nutritional status, eating behavior and diet quality of children
- Tez No: 866055
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışma, okul çağındaki çocuklara ve ebeveynlerine verilen beslenme eğitiminin çocukların beslenme durumu, yeme davranışları ve diyet kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçlayan ön test son test değerlendirilmesi yapılan deneysel prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 8-10 yaş aralığındaki 83 öğrenci ve ebeveynleri dahil edilmiş, katılımcılar kontrol grubu, çocuk eğitim grubu (ÇEG) ve ebeveyn katılım grubu (EKG) olarak gruplandırılmıştır. Çocuklara üç hafta süresince toplam 5 seans (45 dk-1 saat\gün) yüz yüze beslenme eğitimi verilirken, ebeveynlere toplam 3 seans (45 dk-1 saat\hafta) online beslenme eğitimi verilmiştir. Çalışma verileri (genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, beslenme bilgi testi, Akdeniz Diyet Kalite İndeksi (KIDMED), Çocuklar İçin Yeme Farkındalığı Ölçeği, 24 saatlik fiziksel aktivite kayıt formu, Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi (EBTA), Yetişkinler için beslenme bilgi düzeyi ölçeği (YETBİD), Yeme farkındalığı ölçeği (YFÖ-30), Yeme tutum testi (YTT-26), üç günlük besin tüketim kaydı) eğitim öncesi, eğitim sonrası (3. hafta) ve izlem sonrası (6. hafta) toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental prospective with pre-test post-test evaluation planned to evaluate the effects of nutrition education given to school-age children and their parents on children's nutritional status, eating behaviors and diet quality. Eighty-three students aged 8-10 years and their parents were included in the study, participants were grouped as control group, child education group (CEG), and parent participation group (PPG). While children were given face-to-face nutrition education total five sessions (45 min-1 hours\day) for three weeks, parents were given a total of three sessions (45 min-1 hour\week) of online nutrition education. Study data (general information, eating habits, anthropometric measurements, nutrition knowledge test, Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), Mindful Eating Questionnaire for Children (MEQ-C), 24-hour physical activity record form, Parental Feeding Style Questionnaire (PFSQ), Nutrition Knowledge Level Scale For Adults, Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30), Eating Attitude Test (EAT-26), three-day dietary record) were collected before education, after education (3rd week) and after follow-up (6th week).